SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)

 1. SATA ,Serial ATA nın kısaltmasıdır.SATA'ya şu sıra çoğu kullanıcının kullandığı ve CD-ROM,RW,DVD gibi disk okuyucuları bağlamak için daha uzun sürede kullanacağı sandığım Paralel ATA'nın evrim geçirmiş şeklidir.


  SATA standardı daha ince ,ergonomik kabloların ve daha az iğne sayılarının kullanılmasına olanak veriyor.Ayrıca Paralel veri iletiminde hız sadece kısa mesafeli uzaklıklarda etkiliydi.Uzun mesafelerle veri iletimi gerçekleştiriliyor, ama hız önemli derecede düşüyordu. Bunun nedeni ise, bit sayılarının uzun mesafede rasgele hızlarda gitmesi ve bundan dolayı bir karmaşanın meydana gelmesiydi. Ayrıca, 40 veya 80 iğneli paralel kablolar kalın olduklarından dolayı, yeterince esnek bir yapıda değillerdi. Bu nedenle de, kasanın içindeki hava sirkülasyonunu da etkiliyorlardı.


  SATA'nın pin sayısı da diğer bağlantıya göre daha düşük. Serial ATA için 6 ya da 8 damarlı bir kablo yeterli. Paralel kablolarda bu damar sayısı 40 idi, hatta Ultra ATA 66 ve 100'lerin çıkması ile birlikte damar sayısı da 80'e çıktı. Seri bağlantıda zaman gecikmesinin yaşanması mümkün değil. Çünkü seri bağlantıda, paralel bağlantının aksine sinyal iletimi tek bir kanaldan yapılıyor.
  1838 - SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)

  Sata ve paralel ata kabloları arasındaki farkı çok iyi gösteriyor..

  1839 - SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)


  1840 - SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)

  IDE kablolarını kullanmak istemeyen ve anakartında SATA özelliği bulunan kullanıcılar bir adaptör yardımı ile PATA sabit disklerine SATA veri kablosu takılabilirler

  Şimdi de SATA diskleri Windows XP kuracağımız bilgisayarımıza nasıl tanıtacağımıza gelelim.Windows XP kurulumu yapıyoruz.Kurulum esnasında bu ekranla karşılaştığımızda "F6" 'ya basmalıyız.

  1841 - SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)

  "F6" 'ya bastığımızda birşey olmuyormuş gibi görünsede bir süre sonra karşımıza bu ekran gelecek.Biz de yeni bir aygıt eklemek için "S" tuşuna basacağız.

  1842 - SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)

  Hemen ardından bizden anakartımızla beraber gelen sürücü disketini isteyecek.Disketiniz yoksa kurulumdan önce oluşturmanız gerekir.Büyük olasılıkla bu sürücüler anakartınızla gelen CD'dedir orda da yoksa anakartı üreten firmanın internet adresinden indirebilirsiniz.Disketimizi sürücüye yerleştirip "Enter" tuşuna basıyoruz.

  1843 - SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)

  İşte disketten sürücü adı okundu ve onaylamamız için bize bir sorgu ekranı geldi."Enter" tuşuna basarak onay veriyoruz..

  1844 - SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)


  1845 - SATA Disklere Windows Kurulumu (resimli anlatım)

  Serial ata paralel atanın geliştirilmiş halidir denilebilir.Saniyede 150 mb veri iletimiyle şimdiye kadar ki veri iletişimde ulaşılabilinecek en yüksek hıza ulaşılmıştır.


 2. 2008-01-17 #2
  bilmeyenler için aydınlatıcı olmuş

 3. 2009-01-15 #3
  hocam süpersin.....tşk

 4. 2009-01-19 #4
  Çok güzel paylaşım

  Okunma: 4671 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -