1.ADIM
Öncelikle aşağıdaki özelliklerde bir çalışma sayfası açıyoruz. Elbette arka planı kullanacağımız yere göre canvas değerleri değiştirilebilir. Önemli olan beyaz arka planlı RGB renk paletinde bir sayfa açmak.


2056 - Cool Arka Plan Yapımı


2. ADIM
Açtığımız sayfada beyaz arka plan üstüne siyah renkli bir brush ile aşağıdaki gibi rastgele şekiller çiziyoruz. Brush özellikleri size kalmış. Ama benim seçtiklerime benzer şeyler kullanırsanız daha etkileyici sonuçlara ulaşmak mümkün.

2057 - Cool Arka Plan Yapımı

2058 - Cool Arka Plan Yapımı

3. ADIM
Şimdi brush ile karalamalar yaptığımız layer'a Filter >> Blur >> Radial Blur adımlarını izleyerek bir efekt veriyoruz. Değerler aşağıdaki gibi olacak.

2059 - Cool Arka Plan Yapımı

(Bu işlemden sonra çalışmamız aşağıdaki gibi bir şekil almış olacak.)


2060 - Cool Arka Plan Yapımı

4. ADIM
Şimdi tekrar Filter menüsüne gidip bu defa Stylize >> Find Edges efektini uyguluyoruz. Neticesinde aşağıdaki gibi bir görüntü elde ediyoruz.

2061 - Cool Arka Plan Yapımı


5. ADIM
Burada 3. adımda yaptıklarımızı tekrar ediyoruz, yani Filter >> Blur >> Radial Blur işlemini tekrar uyguluyoruz. Böylelikle aşağıdaki şekli elde ediyoruz.

2062 - Cool Arka Plan Yapımı

6. ADIM
Bu adıma geçmeden önce layer'ımızı seçip CTRL + i yaparak invert işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz. Böylelikle grafiğimizdeki yüksek saturasyondaki renkler düşü, düşük saturasyondakiler de yüksek oluyor. Yani adam akıllı deyişle siyahlar beyaz, beyazlar siyah oluyor. Bu şekildeyken yine Brush yardımıyla çalışmamızın ortalarında bir yerlere, BEYAZ renkli, istediğimiz bir şekli çiziyoruz. Ben burada en olmayacak şekli yani daireyi çizdim, ama size kapalı olmayan bir çekil çizmenizi tavsiye ederim. (Nokta, yay, düz 2 çizgi, X, + vb. basit şeyler olursa daha etkili olacaktır.)

2063 - Cool Arka Plan Yapımı

Bu adımda çalışmamızın ortasına şeklimizi çizdikten sonra 3. sonra 4. ardından tekrar 3. adımları yine uyguluyoruz. Yani önce Filter >> Blur >> Radial Blur ardından Filter >> Stylize >> Find Edges ve sonra tekrar Filter >> Blur >> Radial Blur.

7. ADIM
Şimdi elde ettiğimiz grafiğe Image >> Adjustment >> Color Balance.. seçenekleri yardımıyla renk veriyoruz. Bu adımda istediğiniz gibi renkleri gölgeleri orta tonları ya da yüksek tonları ayarlayabilir zevkinize göre bir biçim ve renk yakalayabilirsiniz.

8. ADIM
Bu adımda layerımız seçiliyken Filter >> Distort >> Twirl seçenekleri ile şeklimize burgu veriyoruz. Ben -35 derecelik bir dönme açısını uygun buldum. Siz de sizin için uygun olanı seçebilirsiniz ancak çok fazla twirl bozulmalara sebep verebilir.

2064 - Cool Arka Plan Yapımı

(Twirl işleminden sonra şeklimizin son hali.)

2065 - Cool Arka Plan Yapımı

9. ADIM
Şimdi CTRL + j yaparak layer'ımızı duplicate ediyoruz. Yeni layer'ımızın Blending ayarlarını Normal‘den Screen‘egetiriyoruz. Pek bir şeyin değişmediğini göreceksiniz. Yeni layer seçiliyken CTRL + t yaparak Transform özelliğini aktif hale getiriyoruz. Bunu yaptığımızda çalışmamızın kenarlarında Transform çubuklarının çıktığını göreceksiniz. Mouse'umuz ile grafiğin ortasında bir yerlerde sağ tıkladığımızda çıkan menüden Flip Vertical dedikten sonra Enter yaparak seçili durumdan çıkmış oluyoruz. Şimdi grafiğimiz daha da havalı…

2066 - Cool Arka Plan Yapımı

10. ADIM
Bu adımda oluşturduğumuz ve Flip Vertical ile alt üst ettiğimiz layer seçiliyken Layer >> Layer Mask >> Reveal All seçeneklerini uyguluyoruz. Daha sonra Gradient Tool yardımıyla Radial Gradient teması seçiliyken merkezden kenarlara doğru boyama işlemi gerçekleştiriyoruz.

2067 - Cool Arka Plan Yapımı

Sonuç olarak bu uygulamaları istediğiniz şekilde çoğaltabilir, değerlerle ya da yerleşimlerle oynayarak farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Aşağıda farklı renklerle hazırlanmış örnekler bulunmakta. Umarım hoşunuza gitmiştir. Kolay Gelsin.

2068 - Cool Arka Plan Yapımı

2069 - Cool Arka Plan Yapımı

2070 - Cool Arka Plan Yapımı