Safari'nin açığı Microsoft'u harekete geçirdi.

Microsoft, yaptığı resmi açıklama ile Windows kullanıcılarını şimdilik Safari kullanmamaları konusunda uyardı.
Microsoft, yayınladığı bir güvenlik uyarısı ile, Windows kullanıcılarına, en azından bir süre için Safari kullanmamaları tavsiyesinde bulundu. Uyarının nedeni ise, Safari'nin garip bir şekilde, bazı kullanıcıların masaüstünü çok sayıda küçük EXE dosyası ile doldurması. Şirket bu tehlikeyi blended threat adıyla tanımlıyor.


Uyarıya göre, Windows kullanan bir sistem Safari tarayıcısı ile tuzak içeren bir siteye giriş yaptığında, hiçbir uyarı olmaksızın çok sayıda şüpheli EXE dosyası masaüstüne indirilip çalıştırılıyor. Microsoftun uyarısı, konu hakkında yapılan incelemeler tamamlanana ve MS veya Apple tarafından bir yama yayınlanana kadar, Safari'nin kullanılmaması yönünde.


Microsoft her ne kadar Safarinin kullanılmaması uyarısı yapsa da, yayınlanan uyarıda altı çizilen küçük bir detay var: Eğer Safarinin varsayılan indirme konumunu değiştirdiyseniz, bu tehlikeden etkilenmeniz söz konusu değil.

Apple'ın güvenlik uzmanları ise konuya biraz daha sakin yaklaşmayı tercih ediyor. Onlara göre bu sorun aslında kayda değer bir tehdit oluşturmuyor ve ilerleyen zamanlarda mutlaka giderilecek. Ancak acele etmek gibi bir niyetleri olmadığı da açıkça ortada.