Görevi Mars'da yaşam izi aramak olan Phoenix'in (Anka Kuşu) 7 dakikalık heyecan dolu inişi Mars'dan ve Nasa'dan canlı yayınla bu Pazar NTV ekranına gelecek.

Nasa'nın Mars'ın keşfi için 4 Ağustos 2007'de dünyadan fırlattığı son uzay aracı Phoenix, Türkçe adıyla "Anka Kuşu" Pazar gecesi kızıl gezegenin yüzeyine iniş yapacak. Görevi Mars'da yaşam izi aramak olan "Anka Kuşu"nun 7 dakikalık heyecan dolu inişi Mars'dan ve Nasa'dan canlı yayınla NTV ekranında. Saat 23.10 ve 02.45'te yayınlanacak özel yayınları Işın Eliçin sunacak.


ANKA KUŞU, MARS'TA HAYAT ARAYACAK

Mars'a ulaşmak için 10 aydır yolcuğunu sürdüren ve 680 milyon kilometre kateden Anka Kuşu'nun amacı iniş yapacağı gezegenin kuzey kutup bölgesinin geçmişte mikrobik yaşam için uygun koşullar sağlayıp sağlamadığı keşfetmek; bir başka deyişle "Mars'ta geçmişte hayat var mıydı?" sorusuna kesin bir yanıt bulmak...

Nasa yetkililerinin "Bize tırnak yedirtecek!" dediği Anka Kuşu'nun zorlu görevinin son 7 dakikası yetkililer için özellikle önem taşıyor. Her şey yolunda giderse Mars'ın atmosferine saniyede 5,7 km hızla (saatte 20 bin 800 km) girecek olan Anka Kuşu'nun Kızıl Gezegen'in kuzey kutbuna başarıyla indiği Pazar 23.53'te doğrulanacak. Endişeli anların yaşanabileceği son 14 dakikada 26 kritik manevra yapacak uzay aracı, özellikle son 7 dakikada hızı saniyede 2,4 metreye düşene kadar roketlerini ateşleyecek...


32 YIL SONRA İLK MOTORLU İNİŞ

Anka Kuşu hedefine başarılı bir yumuşak iniş yaparsa bu 1976'da Viking 2 ve 1999'da Mars Polar Lander uzay araçlarının Kızıl Gezegen'e alçalışı sırasında parçalanmasından bu yana ilk motorlu iniş olacak ve son ana kadar yumuşak iniş için motorlarını kullanarak, bir ilki başarmaya çalışacak.