Işık Hızı Deneyinde Bir Gerçek - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Işık Hızı Deneyinde Bir Gerçek

 1. Işık hızı deneyinde bir gerçek..
  Bilim adına hep konuştuğumuz, merak ettiğimiz şeylerden biri de acaba bir gün ışık hızına çıkılabilecek mi?
  Çoğu insana bu saçma gelir, bu konuda bilgi sahibi olan herkes bilimsel olarak çok zor bir şey olduğunu söyler. Şu an da zaten bununla ilgili hiçbir şey söyleyemeyiz elbette.

  2103 - Işık Hızı Deneyinde Bir Gerçek

  Örneğin bazı söylemlere göre ışık hızına çıkıldığında zaman yavaşlıyor, ışık hızının iki katına çıkıldığında ise zaman geri gitmeye başlıyor. Bunların doğru olup olmadığını bilmiyorum, ama size bir bilim dergisinde okuduğum gerçek bir deneyi yazmak istiyorum.

  Işık, saniyede 300.000 bin kilometrelik bir hızla her zaman ve her yerde vakumdan süzülebilir. Ancak fizikçiler buna rağmen ilginç taktik ve özel ortamlarda ışıkla oynayabiliyorlar. Bu güne kadar ışınları güçlü bir şekilde frenlemeyi, durdurmayı hatta zamanı geri almayı bile başarmışlar. Dahası 300.000 kilometrelik hızını bile yükseltebildiler. Ama yinede Einstein'in, ışığın kesin bir hızına dayanan görelilik kuramını bozmadılar.Sonuçta ne bilgi, ne de enerji aktarılmıştı. Bunula birlikte bu deneyler sadece iyice soğutulmuş gazlar, rabidyum atomlarından oluşan kızgın bulutlar ya da çok soğuk kristal gibi özel ortamlarda gerçekleştirilmişti.


  Fakat Rochester üniversitesi fizikçileri şimdi ışığı oda sıcaklığında durdurmayı başardılar. Matthew Bigelow' un Sience dergisindeki açıklamasına göre araştırmacılar ışık manipülasyonunda ender bulunan aleksandrit mineralinin bir kritalinden yararlanmışlar. Işığın yayılım hızı, kristalde soğutulan renk sayısıba bağlı olduğundan, birbirini etkileyen iki lazer ışını yansıtılmış mineralden. Bu şekilde ışık düzenli aralıklarla daha güçlü ve daha az soğurulduğundan hızı önemli ölçüde düşmüş. Fizikçiler uygun lazer rengini seçerek ışığı saniyede 91m (Saatte yaklaşık olarak 325km) kadaar yavaşlatabildiler.


  Tabii ışık hızındaki oynamalar şimdilik fizik oyunlarından öteye gitmiyor. Ama bilim adamları gelecekte optik fren ve gaz pedalını iletişim alanında kullanabilmeyi umuyorlar. Ayrıca kuantum bilgisayarı ve kuantum kriptografi araştırmalarında da yararlanılabilecek.


  Kim bilir belki 100.yıl belki 500.yıl sonra zamanda yolculuk olabilir..
  Güncelleme : 2013-11-22
  Okunma: 2565 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -