Voleybolda Takım Savunması - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Voleybolda Takım Savunması

 1. VOLEYBOLDA TAKIM SAVUNMASI

  Savunma takımının ana görevi sayı yapmaktır. Bütün sistemler ve taktikler savunma takımının sayı yapması üstüne kuruludur. Sayı ağı kullanarak karşıdan gelen atağı durduran ön defans blokçuları tarafından yapılır.

  Birçok eğitmen ve koç; takım olarak ya da bireysel olarak blok eğitiminin teknik ve taktik açısından önemini küçümsemektedirler. Bunun devamında karşıdan gelen hücum toplarını blok yaparak yere çarptırıp oyunu sonlandırma, başarısız hücumcuların ve hücum takımlarının moralini bozar. Oyunu durdurup başarılı bir karşı atak yapmak çoğu zaman maçın ya da oyunun ritmini değiştirir.


  Oyun dahilinde olup ta blokta yer almayan diğer savunma elemanları arka defansta yer alır. Arka defans yani blokta yer almayan -off-blocker-adı altında front-row oyunculardan oluşur.

  Bütün takımlar hücum takımlarının neler yapabileceğine ve savunmacıların nasıl davranacağına göre oluşur. Defans takımı tekniksel olmayan taktiklerde bulunmamalıdır. Kural olarak defans - front-row - blokerleri arka oyuncuları kontrol etmelidir. Hangi durumlarda hangi savunma sistemlerini seçmeleri eğitmenlerin veya koçların işidir.
  Çoğu zaman genç voleybol oyuncularının yeteneklerini geliştirmelerinde dengeden yoksun olmaları doğaldır. Genelde hücum öğelerine (pas, set ve hücum) savunmadan daha çok önem verilir. İyi takımlar çoğu zaman iyi defans yaparlar. Antrenörler ve eğitmenler voleybolun diğer sporlardan farklı olmadığına dikkat etmelidirler!


  TAKIM SAVUNMASININ PRENSİPLERİ


  Teori:


  * Arka defansla ön defans arasında koordinasyonu sağlamak
  Oyun:
  *Oyuncular olayları şu sıraya göre takip etmelidirler: karşı takımın paslarını, seti kuranı, kendi bloklarını ve son olarak hücum yapanı

  *Topu istenilen bölgeye göndermek; tercihen 3m çizgisine!
  Kazanmak için düşünülen set:

  *Başarılı bir takım savunması (topu oyuna sokmak, karşı atak...) is tough ve başarı is contagious

  *Başarılı takımlar birbirini kutlamalı ve de sportmen şekilde davranmalıdır.

  Performansın standartları ve teorileri şu alanlar takip edilerek geliştirilmelidir:

  Teori:
  * Agresif düşünürken savunma planını değiştirmek karşı takımın hücumunun tepkisini değiştirir.

  * Başarılı karşı atak voleybolun elit düzenlerinden bir tanesidir.(Amerika erkek voleybol takımı 1984-1988 arasında peş peşe altın madalya kazanmıştır çünkü karşı atakları çok başarılıydı)
  Teknik:

  * Top mümkün olduğunca iki ayakla ve iki elin topun üzerinde olmasıyla oynanır.
  Kazanmak için düşünülen set:

  * İyi takımlar defanstaki iş etiğine yaklaşmak için agresif bir oyun oynamalıdır.

  * Bir takım topun her pozisyonunu izlemeli ve buna karşı hevesli olmalıdır.

  * Takım oyuncuları gerek oyun esnasında gerekse dışında iyi bir iletişime sahip olmalıdır.

  * Skoru kendi lehine çevirmek için: Karşı takım atak yaparken skoru kendi lehine çevirmek karşı takımın savunmasının hata yapmasına yol açar.

  SAVUNMA SİSTEMLERİ
  Defansın ana görevi hücum takımının smaç ataklarını etkisiz bırakmaktır. Bu da birçok sıralı etkinlikle yapılabilir. Yüksek düzey oyunlarda yeni başlayan oyuncular sadece bir savunmaya konsantre olduklarından, orta ve ilerlemiş düzeydeki oyuncular çeşitli atakları durdurmak için birçok seçeneğe sahiptirler.

  Defans teorisi öncelikle topa blok yapmakla olur. Eğer hücum takımının smaç yapma şansı yoksa blokere gerek yoktur. Bazı durumlar sadece bir bloker, bazıları 2 bloker ve bazıları da 3 bloker gerektirir.

  SAVUNMANIN İLERLEMESİ

  "W" defans bloker olmadan; nasıl smaç yapacaklarını bilmeyen başlangıç oyuncuları içindir.
  Yeni başlayanlar için bir blokerli "w" defans planını şöyledir: Hücum oyuncularının topu sürürek defans sahasına düşürmeleridir.

  Yüksek defansta bloktan kurtulma ihtimali olan topun oyunda kalması için arka defanstan bir oyuncunun öne gelmesidir (dublaj). Arka orta oyuncunun ya da oyun kurucunun arkadan öne gelmesi genellikle kullanılan bir alıştırmadır. Ama arka oyuncu, yüksek oyuncu olarak da kullanılabilir. Çoğu eğitmen veya koç en zayıf savunma oyuncusunu yüksek oyuncu yapar çünkü zayıf savunma oyuncusunun görev yerinde bir etkisi olmayacağını düşünür.
  Yüksek oyuncu bloğun arkasında 3 metre çizgisinin hizasında straddle (bacaklarını iyice açıp bekler)pozisyonu alır. Diyagramda da gördüğümüz gibi yüksek pozisyondaki defans oyuncusu çok fazla hareket etmek zorunda değildir ve çevreye hakimdir. Bir takım yüksek oyuncu olarak oyun kurucuyu kullanabilir.

  Profesyonel veya amatör bütün takımlar yüksek defans sistemini kullanır.

  Arka defans veya çevre defansı her şeyden önce smaç hücumlarına karşı savunma yaparlar. Bu defans sisteminin zayıflığı sahanın ortasının zayıf ve korunmasız olmasından dolayıdır. (Teori; sahanın ortasına top vurulmamasıdır.) Off-blocker ve hücum oyuncularının yanında duran line digger, driven ball ve tipped ball için aynı sorumluluğa sahiptir. Bu çift sorumluluk iki oyuncunun hücum olduğunda beraber hareket etmesini gerektirir.

  Bu defansta orta arka oyuncular devamlı aynı yerde durmamalıdır. Bu oyuncunun pozisyonu; blok oyuncularının yeteneklerine ve oyun taktiklerine göre düzenlenir.

  Off-blocker in görevi bloğun içinden tip yapmaktır. The back-row angle digger genellikle hücum oyuncusunu ve topu görebilecek şekilde pozisyon almalıdır. Bu oyuncu yerleştirilmediği sürece blok oyuncularının arkasında yer almamalıdır. Köşeden gelecek hücumları önlemek için çoğu zaman bu oyuncu köşelere gönderilir.

  Bu defans her seviyede kullanlabilir ama çok alıştırma gerektirir.

  The rotate defans basit ve katı bir savunmadır. The line digger tip için gerçekleştirilen atak organizasyonlarının başladığı sahanın köşesindedir. Line digger in boşalttığı yere arka orta oyuncusu gelmelidir. The center back dışında kalan diğer oyuncular bulundukları yerin ters köşelerine giderler. Burada off- blocker defanstaki anahtar oyuncudur.

  İki arka oyuncu oyunun dengesini sağlayabilecek yetenekte olmalıdır. Bazı takımlar hücum için bir tarafı kullanırken öteki tarafı kullanmazlar.

  Slide savunması off-blocker ı tip yapılan topun karşılanmsında kullanır. Bu defansın en güçlü noktası: arka oyuncuların sadece tek görevi olmasından kaynaklanır. Teoriye göre off-blocker lar bütün tip lere karşılık verir. Bazı eğitmenler, koçlar ve oyuncular bu savunma sistemini karşı atakları engelleme olarak görür. Eğer slide-bolcker lar en iyi ön hücum oyuncusu oluyorsa bu oyuncu karşı atak pozisyonunda olmayabilir. (Bu defans sistemi hakkında bazı tartışmalar vardır. Bu da bu oyunun sadece bir kereye mahsus kullanılmasıdır.

  Switch savunması yüksek seviyedeki takımlar tarafından kullanılır. Örneğin; bu durum kaliteli setlerde sol ön hücum oyuncusuna ,sol arka savunma oyuncusunun ona topu tip yapma lşansını verir. Bu oyun tecrübeli oyuncular tarafından oynanır. Bu savunma off-blocker ın karşı atak için iyi bir pozisyonda bulunmasını sağlar.

  Serbest top savunması bloğun gerekli olmadığı durumlarda kullanılır. Serbest topu savunurken oyun kurucu orta ön pozisyonu alır, bu arada diğer oyuncular W servisine göre hareket ederler. Blokçular biraz geriye giderken orta arka oyuncular ve diggers öne doğru hareket eder.

  ALIŞTIRMALAR

  1. Pozisyon Alma: Eğitmen masa veya kutunun üstüne çıkıp ,topu savunma oyuncularının sorumluluğundaki alanlara atar. Oyuncular topla oynarlar. Bu alıştırma herhangi bir savunma için kullanılabilir.

  2. Durum Savunması: Genelde kullanılan ataklara karşılık verir. (a freeball, or a down-the line shot). Koç veya eğitmen bu işi topu hücum oyuncusunun üstüne atarak sağlar. Buna da bump veya spike denir.

  3. 8 e karşı 4:Eğitmen veya koç topu filenin üstünden hücum youncularına atarak onların hücumsal kombinasyonlarını geliştirir. Hücum oyuncuları 8 kere sayı yapmaya çalışırken savunma oyuncuları 4 kere kurtarmaya çalışır. Bu da dengeyi sağlar.

  4. Hücum ve savunma wash

  TAKIM SAVUNMASI İÇİN KONTROL LİSTESİ

  1. Atağa çıkabilecek ön oyuncular bloğu oluştururlar.(Bir hücum için savunmanın sağ tarafında ;bu sağ ön ve orta ön oyuncular olacaktır.)

  2. Savunma oyuncuları pasları,oyun kurucuyu,seti,blokları ve hücumlarını takip etmelidir.

  3. Bütün savunma planları tip i engelleyici varyasyonlar içermelidir.

  ÖZET

  1. Savunma da sayı yapmaya çalışmalıdır.

  2. Yeni başlayanlar sadece bir savunma alanında oynayabilirler ama ileri düzeydeki takımlar karşılarına çıkacak olan tüm güçlükleri yenmek ve hücumları kesmek için daha fazla savunma taktiğine ihtiyaç duyarlar.

  3. En yaygın savunma sistemleri: W sistemi(blokersiz),W sistemi(1 blokerli),the up, the back, the rotate, the slide, the switch, the ball free


 2. 2008-06-17 #2
  paylaşım için saol

  Okunma: 15899 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -