MTI Micro'nun geliştirdiği yakıt hücreleri, önümüzdeki yıl pillerin yerini almaya hazırlanıyordur..

2677 - Pil Yerine Yakıt Hücresi

Yeni nesil cep telefonlarında, laptoplarda ve benzeri tüm taşınabilir cihazlarda Lityum-Ion piller kullanılıyor. Bu tip pillerin en büyük dezavantajı, hiç kuşkusuz enerjiyi uzun süre cihaza taşıyamıyor olması. bu durum belki küçük cihazlar için tartışılabilir, ancak konu laptop gibi karmaşık cihazlar olduğunda pille çalışma süresi önemli oranda azalıyor.


Yıllardır bahsi geçen, ancak bir türlü üretim aşamasına gelemeyen yakıt hücreleri bu soruna çözüm olabilir. uzun zamandır yakıt hücreleri üzerinde çalışan MIT Micro isimli şirket, önümüzdeki yıl seri üretime geçebileceğini duyurdu.

Aslında seri üretimin 2007 yılında başlaması bekleniyordu. Hatta şirketin CEO'su Peng Lim, 2006 yılında bunu resmi olarak da duyurmuştu. Ancak beklenen olmadı ve Lim, yaptığı yeni bir açıklama ile çalışmaların biraz daha uzayacağını söylemişti.

Bugün geldiğimiz nokta ise umut verici: Peng Lim, geçtiğimiz günlerde çalışmaların tamamlandığını açıkladı. Şirket seri üretimn için yeni bir fabrika inşa ediyor ve bu fabrika önümüzdeki yıl faaliyete geçecek. Yakıt hücrelerinin raflardaki yerlerini almaları da yine 2009 yılında gerçekleşecek.

Yakıt hücreleri neler vaat ediyor?
Yakıt hücrelerinin gerekli enerjiyi sağlamaları için sadece mtanol ile doldurulmaları yeterli. Geleneksel Li-Ion piller ortalama 1-2 saatte şarj olabilirken, yakıt hücrelerini şarj etmek için hücre içerisine biraz mtanol eklemek yeterli oluyor. Başka bir deyişle yeni enerji depolarını şarj etmek için sadece birkaç saniye yeterli.

Yakıt hücrelerinin vaat ettiği diğer bir özellik ise daha uzun kullanım süresi. Örneğin bir laptop standart bir Li-ION pille 2,5 saat çalışabilirken, yakıt hücresi ile 5 saat çalışabiliyor. Genelleme yapmak gerekirse, yakıt hücrelerinin sağladığı enerji, bir cihazı Li-Ion pillerden iki kat daha uzun bir süre çalıştırmak için yeterli.

Piyasaya sürülecek ilk yakıt hücrelerinin Li-Ion pillerden çok daha pahalı olması bekleniyor. Ancak yakın gelecekte bu tip enerji depolarının pilleri tamamen ortadan kaldırırsa, bu durum hiç kimse için sürpriz olmayacak.