RİSK ALTINDA OLAN YAZILIMLAR

94 - Dikkat! Hacker'ların Hedefi Olmayın

Chip Online dergisinin haberine göre dünya genelinde pek çok internet kullanıcısı Internet Explorer'dan Firefox ve Safari gibi alternatif browser'lara geçiş yapmaya başladı. Bu geçişin en önemli nedeni ise şüphesiz bu browser'ların Internet Explorer'a göre daha güvenilir olduğunun düşünülmesi. Ancak browser'lardaki bu kayma, hacker'ların da bu alternatif browser'lara yönelmesine yol açıyor.


Yapılan bazı araştırmalara göre bu ay içinde Internet Explorer'ın barındırdığı bir bug bulunamadı; ancak Firefox ve Safari için aynı durum söz konusu değil.

Firefox'un hızla artan popülaritesi, hacker'ların iştahını kabartıyor ve bu nedenle hacker'lar Firefox üzerinde açıklar bulmaya bugünlerde özellikle çalışıyorlar. Bu durumun farkında olan Mozilla ise sık sık Firefox browser'ı için güncelleme yayınlıyor. Kimisi Firefox'un yamalı bohçaya döndüğünü savunsa da, artan hacker baskısının bu güncellemelerle ancak durdurulabildiği de bir gerçek. En son yayınlanan güncellemelerle, Firefox'daki 5 adet kritik güvenlik açığı kapatıldı.


Firefox'un son sürümü 2.0.0.13, bu 5 bug'u tamamiyle durduracak gibi görünüyor. Mozilla Thunderbird ve SeaMonkey de yine risk altında olan yazılımlar arasında yer alıyordur.

Safari, 3.1 yamasıyla Mac OS X, Windows XP ve Vista'yı etkileyen 13 farklı açığı kapatmış bulunuyordur.

Microsoft ise Office yazılımı için neredeyse bir düzine yama yayınladı. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Excel saldırısına karşılık geliştirilmişti. Eğer bilgisayarınız bu yamaları otomatik olarak güncellemiyorsa, mutlaka sizin manual olarak bu güncellemeleri edinmeniz gerekiyordur..