Endeavour" uzay mekiğinin dün kalkışı sırasında esrarengiz bir cismin çarpmış olması ihtimali, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) mühendislerini zor durumda bıraktı.

275 - Uzay Mekiği Neye Çarptı?

Uzay mekiklerinin daha önceki kalkışları sırasında da yaşanan bu durum karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen Texas'ın Houston kentindeki Johnson Uzay Merkezi yetkilileri, fırlatmadan 10 saniye sonra kamera ile tespit edilen cismin ne olduğu veya büyüklüğü konusunda yorum yapmadı. Bu arada, yarın TSİ 05.25'te Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile kenetlenmeye hazırlanan Endeavour astronotları da mekiğin termal kalkanında olası hasar incelemesi yaptılar.


Görüntüleri izleyen uçuş müdürü Mike Moses basına yaptığı açıklamada, cismin mekikten bir parça olmadığını düşündüğünü ve bunun mekiğe çarpıp çarpmadığını belirlemenin mümkün olmadığını belirterek, uzmanların esrarengiz cismin görüntülerini analiz etmelerini beklemenin gerektiğini kaydetti.

Moses, cisim mekiğe çarpmış olsa bile Endeavour'un kalkışının hemen başında ve hızının göreli olarak düşük olduğu için fazla hasar veremeyeceğinin altını çizdi.

Birisi Japon 7 astronotla önceki gün fırlatılan Endeavour uzay mekiği, UUİ'nin inşasının son halkası Japon yapımı Kibo laboratuvarının ilk unsurunu taşıyor.