Dan Brown Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dan Brown Kimdir?

 1. 22 Haziran 1964 doğumlu Amerikalı yazar Dan Brown, Amerika Devlet Başkanlığı ödülünü kazanan matematik profesörü bir babanın ve profesyonel dini müzik öğretmeni bir annenin oğludur.

  Eğitimini aldığı Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi'nden mezun olduktan sonra bu okullarda İngilizce öğretmenliği yapmıştır.

  Şifre çözme konularına duyduğu ilgi onu bu konularda yazmaya sürüklemiştir. Sanat tarihçisi ve ressam eşi de araştırmalarında ona yardım etmektedir.

  2003 yılında New York Times, "Da Vinci Code" romanını tüm zamanların en çok satan kitaplarından biri olarak ilan etti. Ayrıca çok satanlar listesinde aynı anda dört kitabı olan tek yazar olma unvanını da almış oldu. Time Dergisi ise Dan Brown'u dünyayı etkileyen 100 önemli insan arasına aldı.

  Eserleri

  Dijital Kale, 1998
  Melekler ve Şeytanlar, 2000
  İhanet Noktası, 2001
  Da Vinci Şifresi, 2003 2. 2015-02-09 #2
  Dan Brown, 22 Haziran 1964 doğumlu ABD'li yazar.

  Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi'nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996'da ilk romanı Dijital Kale'nin ortaya çıkmasını sağladı.

  Roman, yayımlanmasından hemen sonra Dan Brown bir anda elektronik kitap listelerinde 1 numaraya yükseldi. Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nı (NSA) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.

  Başkanlık Ödülü'nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar'ı 2000 yılında yazdı. Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.

  Yazar 2001'de yazdığı tekno-gerilim türündeki ikinci romanın İhanet Noktası'nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

  Dan Brown, büyükbabasının da mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. Evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söylemiştir. Kayıp Sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. Kitabın konusu da masonluktur.

  Ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi kitabının da yazarıdır. Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar kitaplarının filmi de çekilmiştir.

  Sanat tarihçisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmekte ve eserlerine fon sağlamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

  Eserleri

  SynthAnimals, bir çocuk albümüdür.
  Perspective, 1990, Dalliance. Musik CD'si
  Dan Brown, 1993, DBG Records
  Angels & Demons, 1994, DBG Records
  Musica Animalia, 2003, 15 parçadan oluşan hayvanları kapsayan çocuk şiir ve şarkı CD'si.

  Romanlar

  Dijital Kale (1998)
  İhanet Noktası (2001)

  Robert Langdon Serisi

  Melekler ve Şeytanlar(2000)
  Da Vinci Şifresi(2003)
  Kayıp Sembol(2009)
  Cehennem(2013)

  Kaynak

  Okunma: 2452 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -