TÜBAD'dan 18 Takımlı Lige Destek - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

TÜBAD'dan 18 Takımlı Lige Destek

 1. Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD), Beko Basketbol Ligi'nin 18 takımla oynanması yönünde alınacak bir karara destek vereceğini bildirdi.

  TÜBAD Başkanı Önder Seden, yaptığı yazılı açıklamada, yönetim kurulu toplantısında, Beko Basketbol Ligi'nin 18 takımla oynanması doğrultusunda görüş birliğine varıldığını belirterek, ''TÜBAD, Türk basketbolunun 18 takımlı ligi kaldırabileceğini ve bu sezonun en uygun zaman olduğunu düşünmektedir'' dedi.


  TÜBAD'ın bu görüşe varmasındaki yeterli nedenlere de açıklamasında yer veren Seden, Beko Basketbol Ligi'nin, Avrupa'nın en iyi 4-5 ligi arasında bulunduğunu, bu liglerden İspanya ve İtalya'da da 18 takımla mücadele edildiğini ifade etti.

  Lige dahil edilecek 2 takımın, yaklaşık 28 basketbolcuyu bünyesinde barındıracağını, yabancılar dışında 20 kadar Türk sporcunun birinci ligde oynama olanağı bulacağını dile getiren Önder Seden, aynı şekilde antrenörler, kondisyonerler ve masörlerin de bu uygulamadan yararlanıp üs düzey tecrübe edineceklerine dikkat çekti.

  Ligde görev alan hakemlerin daha çok maç yöneterek daha fazla tecrübe kazanacaklarını ve böylece formda kalacaklarını, altyapılarda çok başarılı olan genç oyuncuların doğrudan birinci ligde pişmesinin de çok yarar sağlayacağı düşüncesini taşıdıklarını anlatan Seden, ''16 takımlı ligde play-off'a giremeyen takımlar için sezon erken bitmekte, nisan ayı sonundan ağustos ayına kadar oyuncular pasif kalmaktadır. 2 takımın ilavesiyle sezon biraz daha uzayacak ve pasif basketbolcu sayısı azalacaktır'' diye görüş belirtti.


  Açıklamada, ''Bu kararı alacak merci Basketbol Federasyonu'dur. Bugüne kadar aldıkları her cesur karar, Türk basketbolunu Avrupa'da ve dünyada her kategoride derecelere taşımıştır. Eğer Basketbol Federasyonu böyle cesur bir karar alırsa, yukarıda saymaya çalıştığımız gerçekçi nedenlerden dolayı Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği olarak bu kararın arkasında olduğumuzu kamuoyuna bildiririz'' ifadeleri yer aldı.

  Güncelleme : 2018-11-21
  Okunma: 1536 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -