Göktürk Uydu Projesinde Sona Doğru - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Göktürk Uydu Projesinde Sona Doğru

 1. Türkiye'nin terörle mücadelesine önemli katkı sağlayacak Göktürk Uydu Projesi'nde sona yaklaşıldı.

  Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin önümüzdeki hafta yapılması planlanan toplantısında, nihai kararın açıklanması bekleniyor. Toplantıda ayrıca MTA'ya Sismik Araştırma Gemisi alımı ile Başbakanlığa VİP uçak alımları da bulunuyor.

  Savunma Sanayi İcra Komitesi, komite üyelerinin programlarında ani bir değişiklik olmazsa önümüzdeki hafta Çarşamba günü toplanacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den oluşan komite, 9 Nisan'da Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda bir araya gelecek.

  ÖNCELİK GÖKTÜRK PROJESİ'NDE

  Edinilen bilgiye göre, komite toplantısında öncelik terörle mücadelede büyük önem taşıyan uydu ihalesinde olacak. Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin son yapılan toplantısında, İsrail firması elenirken, üç firmadan oluşan kısa liste yapılmıştı. Toplantıda, İtalyan Telespazio, Alman OHB ve İngilizlerin EADS Astrium firmalarının sunduğu teklifleri kabul edilmişti. Hazırlanan kısa liste fiyat bakımından kıyaslandığında, İtalyan firması birinci sırayı alırken, İngilizler ikinci, Almanlar da üçüncü sırada bulunuyor. Teknik değerlendirmede de İtalyanlar ilk sırayı alırken, savunma kaynakları olanaklar açısından en iyi teklifin İngilizlerden geldiğini bildirdiler.


  Savunma kaynaklarının verdiği bilgiye göre, başta Hava Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı da ihalenin Almanlara verilmesi istiyor. Askerler uydu kapasitesi açısından Almanların verdiği teklifin daha cazip olduğunu belirtiyorlar. İhalede, siyasi kanadın İtalyanlara göz kırptığı öğrenilirken, Genelkurmay Başkanlığı'nın bu projenin ağustos 2008 öncesinde bitirilmesinde ısrarlı olduğu kaydediliyor.

  VİP UÇAKLAR

  Toplantıda ayrıca, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı gibi üst düzey devlet görevlileri için VİP uçak ve helikopter alımı karara bağlanacak.

  Edinilen bilgiye göre, komitenin gündeminde ilk sırada ‘Komuta Kontrol Uçağı' alımı var. Bu projede 4 adet VİP uçağı alımı karara bağlanacak. Savunma kaynakları, uçakların büyük bir olasılıkla Gulf Stream olacağını belirttiler.

  İcra komitesinin gündeminde, ‘Başlama Kararı Gerektiren' projeler başlığı altında, Başbakanlığa 1 + 1, yani opsiyonlu olarak 2 adet yine VİP uçağı alımı da var. Bu projede Boeing, Airbus ile Bombardier firmaları yarışıyor.

  İcra komitesi toplantısında üst düzey devlet görevlilerinin kullanımı için 3 VİP helikopter alımı projesi de bulunuyor. Ancak bu toplantıdan VİP helikopter alımı ile bir karar çıkması beklenmiyor. Savunma kaynakları, alınacak VİP uçak ve helikopterlerle bir havuz oluşturulacağını, üst düzey devlet görevlilerinden ihtiyacı olanın bu havuzdan yararlanacağını kaydettiler.

  KOMİTENİN GÜNDEMİ

  İcra Komitesi toplantısında görüşülecek konular ana başlıklar halinde şöyle:
  -Göktürk Uydu Projesi
  -Alçak ve orta menzilli havadan füze savar sistemi
  -Kara Kuvvetleri Komutanlığı Temel Eğitim Uçağı Projesi
  -Komuta Kontrol Uçağı Projesi
  -Sat botu (2-4 adet)
  -Modern Piyade Tüfeği
  -Ay sınıfı denizaltı modernizasyonu
  Başlama Kararı Gerektiren Projeler:
  -MTA'ya Sismik Araştırma Gemisi Alımı Projesi
  -Cougar ve eğitim uçağı için 2 adet simülatör alımı
  -Başbakanlığa VİP uçağı alımı
  İcra Komitesi'nin gündeminin son sırasında ise 2000 yılında Sikorksy firması ile imzalanan helikopter anlaşmasının iptali bulunuyordur.


 2. 2008-04-07 #2
  israilin elenmesi gerçekten çok ii olmuşş.Umarım en kısa zamanda bitirilirr...

  Göktürk projesi teknik özellikleri:

  * Uydu üzerinde bulunacak elektro-optik kamera sistemi, 4-band renkli ve siyah-beyaz görüntü alabilecektir.

  * Güneş ışığından azami derecede faydalanabilmek amacıyla uydunun dairesel güneş uyumlu alçak yörüngede (600-680 km irtifada) konuşlandırılacaktır.

  * Nokta, stereo, şerit ve geniş alan modlarında görüntüleme kabiliyetlerine sahip olunacaktır.

  * Ankara konuşlu yer istasyonu ile uyduyla iletişim kurabilecek, uydunun iletişim konisi dışında iken elde ettiği görüntüler daha sonra yer istasyonuna aktarılmak üzere depolanacaktır.

  * Yörünge özellikleri doğrultusunda uydu ile tüm dünya üzerinden görüntü elde edilebilecektir. Bu yörüngede uydunun periyodu 98 dakikada olup, dünya etrafında bir günde 14 periyot tamamlayacaktır.


  Okunma: 1141 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -