Bakterilerin Yararları ve Zararları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bakterilerin Yararları ve Zararları

 1. Bu canlılardan bazıları hastalıklara yol açmakla birlikte, çoğu türleri zararsızdır,hatta doğrudan insanın yararına sonuçlanan birçok biyokimyasal süreçte etkin biçimde rol alır. Özellikle biyosfer süreçlerindeki etkisi yadsınamayacak kadar önemli olan bakteriler olmaksızın toprak verimini koruyamaz ve bitkilerin yetişmesine, dolayısıyla bitkilerle beslenen hayvanların yaşamının sürüp gitmesine yardımcı olamaz.


  Kullanma sularına karışan kanalizasyon ve sanayi artıklarındaki bakteriler de su kirliliğinin başlıca sorumlusudur. Öte yandan ,su arıtma tesisilerinde,özellikle lağım sularındaki organik maddeleri parçalamak için kullanılan bakteriler çevre kirliliğiyle savaşın etkili silahlarından biri olmuştur.Bu örnek bize gösteriyor ki,bakteriler zararlı oldukları gibi oldukça da yararlıdırlar.


  Bazı bakteriler besinlere bulaşarak hızla çoğalabilir ve mide bozukluğunda ölüme kadar varabilen hafif yada ağır besin zehirlenmesine yol açabilir.Sulara bulaşmış bakterilerin su arıtma yöntemleriyle temizlenmesi gibi süte bulaşmış bakteriler de pastörizasyon yöntemiyle yok edilir.Sağlıklı bir ineğin sütünde doğal olarakdaha az bakteri bulunmakla birlikte gene de steril değildir.Sağıldıktan sonraki aşamalarda önlem alınmadığı takdirde bakteriler bu elverişli ortama yerleşmekte geç kalmazlar.


  Hastalık yapıcı bakterinin toksin salgıladığı olgular dışında,genellikle bakterilerin hastalık yapma gücünü artıran etkenlerin neler olduğu henüz tam olarak açıklanamamıştır. Toksin salgılayan bakterilerin en bilinen örneklerinden biri,insanın üst solunum yollarına yerleşerek doku yıkımına yol açan difteri basilidir.Dokulara yerleşen bakteriler genellikle konak canlının zararına yaşarsa da, hastalık yapıcı bakterilerin çoğu konağın ölümüne neden olmaz.


  Çürükçül bakterilerin ölü organizmaları ve organik artıkları parçalaması ,çevrebilim açısından yaşamsal önem taşır.Böyle bir parçalama olmasaydı,canlıların varlığını sürdürebilmesi içim gerekli olan azot, karbon, fosfor gibi elementlerin doğadaki çevrimi de gerçekleşmezdi.

  Çürükçül bakterilerin azot çevrimindeki katkısından başka,bazı bakteriler de atmosferdeki serbest azotu bağlayarak, bu elementi bitkilerin yararlanabileceği bileşiklere dönüştürür.Bu azot bağlayıcı bakteri türlerinin çoğu baklagillerin köklerindeki yumrucuklarda yaşar.

  Bazı bakterilerin konak canlı üzerindeki asalak yaşamı,karşılıklı yarar ilişkisine dayanır.Örneğin geviş getirenlerin midelerine yerleşen bakteriler selülozu parçalayarak inek koyun gibi tüm gevişgetiren hayvanların otları sindirebilmesine yardımcı olur.İnsan da, sindirim kanalının son bölümlerine yerleşen ve K vitamininin bireşimini sağlayan bazı yararlı bakterilerin konağıdır.

  Ayrıca çeşitli sanayi dallarında ,özellikle de besin sanayisinde ayran,yoğurt,peynir, sirke,turşu gibi ürünlerin üretimindeki mayalanma süreçlerinde bakterilerden yararlanılır.

 2. 2008-04-25 #2
  ben ce bu bilgiler az biraz daha eklerseniz sevinirim

 3. 2008-04-25 #3
  mervecan o nasıl cevap link vermeyi bile becerememişsin yazık OUT!

 4. 2008-04-25 #4
  Alıntı:
  merve can Nickli Üyeden Alıntı
  ben ce bu bilgiler az biraz daha eklerseniz sevinirim
  O gördüğünüz konunun başlığı zaten geri kalanı zipli dosyanın içinde indirip bakarsanız fazlaca bilgi olduğunu görürsünüz.


 5. 2010-03-28 #5
  Alıntı:
  ARWEN Nickli Üyeden Alıntı
  O gördüğünüz konunun başlığı zaten geri kalanı zipli dosyanın içinde indirip bakarsanız fazlaca bilgi olduğunu görürsünüz.
  bakteriler iyidir:)

 6. 2011-03-08 #6
  baktari herkezde iyi olrak bulunsun.

 7. 2011-04-21 #7
  hakkatten çok az bilgi var ya ayrı ayrı yazın şunu

 8. 2011-04-25 #8
  kısa olsun ki yazması kolay olsun

 9. 2012-03-06 #9
  Gayet iyi ya :)) ! Ödev için yeterLii.

 10. 2012-03-09 #10
  hayırlı günler dilerim sormak istediğim kısa sorular var cvap alabilirsem ne mutlu bana vajen kültürü idarar kan ve smer testleri yaptırdım vajen kültürü ve idrar kültüründe gr:2-3 epitel hücre ve 2-3 gr(+) basiller görüldüğü yazıyor bunların anlamları nedir acaba zararlımıdır yada gebeliği engellermi üreme saptandı ve üreyen mikroorganizmada :Escherichia colin diye görünüyor kolooni sayısı 60.000cfu/ml yazıyor sizce normalmi lütfen bilgilendirrseniz endişelerim rahatlıycakdır teşekkür ederim saygılarımla...

 11. 2012-03-20 #11
  çok az bilgi var yetmez bana

 12. 2012-12-12 #12
  Alıntı:
  merve can Nickli Üyeden Alıntı
  ben ce bu bilgiler az biraz daha eklerseniz sevinirim
  sus beeeeeeeeeeee

 13. 2013-03-05 #13
  Cok tesekkurler ödev için yeterli aynı zamanda sınav içinde xd

 14. 2013-03-13 #14
  yani gerçekten az.daha çok bilgi gerek lütfen ekleyin

 15. 2013-03-13 #15
  ya ne diyiniz be.hepsi saçma tabi benden 1 önceki hariç

 16. 2013-03-13 #16
  uzun olsun ki daha fazla puan olsun

 17. 2013-03-13 #17
  Alıntı:
  merve can Nickli Üyeden Alıntı
  ben ce bu bilgiler az biraz daha eklerseniz sevinirim
  daha neeeeeeeeeeeeeeeeeee

  Okunma: 28632 - Yorum: 16 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -