Neden Esniyoruz? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Neden Esniyoruz?

 1. Esneme hakkında pek çok şey bilinmesine karşın, niçin bulaşıcı olduğu konusunda çok az şey biliniyordur...

  Cornell Üniversitesi Uyku Merkezi profesörlerinden James Maas, esnemenin nedenlerini şöyle açıklıyor: ‘‘Esneme, kültür farkı gözetmeden tüm insanlarda görülen biyolojik bir olaydır. Genellikle can sıkıntısı, uyku başlangıcı, anksiyete, uykusuzluk gibi nedenlere bağlıdır.''

  Hipokrat'a göre esnemekle ciğerlerdeki kötü hava dışarı çıkıyor ve kan beyne akıyor. Nitekim esneme en üst düzeyde bir solunum devri sağlıyor ve beyni kamçılıyor. Fransız doktor Olivie Walusinski ‘esneme kas gerginliğinin azalmasıyla başlayan bir refleks. Esneme dopamin, serotonin gibi farklı sinir iletici maddelerini devreye sokuyor' diyor. Bu araştırmacıya göre, insanların yüzde 90'ı günde 1-15 kez arası esniyor. Günde 209 den fazla esnemek sosyal engel yaratıyor. Bazı uç örneklerde 5-6 dakikada bir esneme görülüyor. Belirli frekansın üstüne çıkan esneme, bazı bozuklukların işareti olabilir. İnsanların yüzde 75'i sabah, yüzde 50'si gün sonunda, yüzde 30 kadarı da yemeklerden sonra esniyor.


  Gerinirken esneme ise yüzde 47.

  Herkesin aynı anda esnemeye başlamasını sosyal bir işaret olarak yorumlayan Uyku ve Rüya Ansiklopedisi, esneme konusunda şunları yazıyor: İnsan cenini esnemeye ilk üç aylık sürenin sonunda başlıyor. Normal olarak esneme 6 saniye sürer. Uykusu gelen insanların esnediği doğrudur. Ancak ilk atlayışını yapacak paraşütçülerin de esnediği bilinen bir gerçektir.

  Amerikalı psikoloji profesörü, öğrencilerine esneme görüntüleri izletti ve esnemenin bulaşıcı olduğunu gösterdi. İnsanların yüzde 70'i bir başkasını esnerken gördüğünde esniyordur.

 2. 2008-04-05 #2
  Bence Esnemek Fazla TuĞaf Bİr Şey DeĞİl Yabnİ Her İnsanda Olur Bu Esnemeler:d

 3. 2008-04-08 #3
  gerçekten bulaşıcı gibi esnemek. hiç dayanamam esneyen birini gördümmü. hatta okurken bile esnemek geldi

 4. 2008-04-09 #4
  esnemeninvücudun oksijen eksikliğinden oldugunu biliyordum

 5. 2012-08-26 #5
  esnemek günah degildir normal bir olaydır.

 6. 2012-09-25 #6
  [QUOTE=Misafir;361564]
  Alıntı:
  carmen Nickli Üyeden Alıntı
  biliyormusunuz esnemek günahmış
  tam bir geri zekalısın.. bence başlı başına günah olan tek şey sensin şu anda..

 7. 2013-04-19 #7
  Günah değil, bilmeden yazmayın İslam peygamberi esnemezmiş ve esnemenin şeytandan olduğunu söylemiştir.

  Okunma: 7757 - Yorum: 6 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -