1 Nisan Şakasının Kökeni - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

1 Nisan Şakasının Kökeni

1. Her ne kadar Roma İmparatoru Julius Caesar (Sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa'da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25'inde başlardı.

1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zamanki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler. l Nisan'da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.

Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne 'Bütün Aptalların Günü' adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar l Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin İngiltere'ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da Amerika'ya ve bütün dünyaya yayıldı.

1 Nisan şakalarının sembolünün 'Nisan Balığı' olmasının nedeni ise Mart ayının sonlarına doğru, Güneş'in Balık Burcu'nu terk ediyor olmasıdır.

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2008-04-01 #2
    Hıımm Nötrim bu çok ilginçmiş gerçektenDemek takvim yüzündenmiş 1 Nisanın aslı...Neden balık çizdiklerini de hep merak ederdim,sayende öğrendim!..:çalış:

3. 2008-04-01 #3
    1 nisan işte hala insanlar şakalaşıp duruyorlardır ne anlamı varsa

4. 2008-04-01 #4
    bir nisan diye bir şey kalmamış. ne şaka yaptım ne şakalandım.nerde o eski bir nisanlar heeeyyy gidi hey.

5. 2008-04-01 #5
    aslında bu 1 nisan günü ile ilgili başka bir tarihçe daha var...Haçlı ordularıyla müslümanlar arasında geçen bi olay olarak okudum ama ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum.
    bulabilirsem buraya eklerimm...

6. 2008-04-01 #6
    Alıntı:
    cadde Nickli Üyeden Alıntı
    aslında bu 1 nisan günü ile ilgili başka bir tarihçe daha var...Haçlı ordularıyla müslümanlar arasında geçen bi olay olarak okudum ama ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum.
    bulabilirsem buraya eklerimm...
    olur ekleyinizdir cadde bakalım daha neler çıkacaktır

7. 2008-04-02 #7
    15. yuzyilin sonlarinda, Hacli ordusu Endulus Muslumanlarinin son kalesini kusatir. Uzun suren bir kusatma olmasina ragmen, kıs aylarinin da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorlugunu anlayan Hacli ordusunun komutani degisik taktikler dusunmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin onune giderek bir elinde Kur´an bir elinde Incil ´Su iki kitap uzerine yemin ederim ki, teslim olursaniz bu aksam size bir sey yapmayacagim´ der. Gerekli gorusmelerden sonra canlarinin kurtarilmasi karsiliginda Muslumanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahi, Hacli ordusu komutani butun Muslumanlarin oldurulmesi icin emir verir. Bunun uzerine Muslumanlar ´Yemin etmistiniz, bize soz vermistiniz´ dediklerinde Hacli ordusu komutani ´Benim sozum size dun aksam icindi, bugun icin size bir sozum yoktur´ diye cevap verir ve butun Muslumanlar orada Sehit edilir.

Iste o gun bugundur 1 Nisan hiristiyanlar arasinda ´Hile Gunu´ olarak kutlanmaktadir.

Maalesef hristiyanlari taklit etmeyi modernlesme sanan gafil muslumanlar arasinda da yaygınlasmis, yuzlerce, binlerce muslumanin katliam gunu olan 1 Nisan´lar, bir saka gunu olarak kutlanmaktadir.

8. 2008-04-02 #8
    hıım gerçekten enteresan bir yazıdır bu doğruluğu meçhuldür ama kimbilir

9. 2008-04-02 #9
    doğru olabilir aslındaa...bilmiyorum ama

Okunma: 1915 - Yorum: 8 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 1/5 - 1