Deprem Hakkında Merak Edilenler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Deprem Hakkında Merak Edilenler

 1. Deprem Nedir ? Nasıl Oluşur ?

  Kaya aniden kırılarak fay oluşur ve ortaya çıkan enerji deprem dalgaları halinde yayılır. Hareket yatay olduğu gibi düşey de olabilir. Kırılmanın olduğu noktaya "Odak" (iç merkez) denir. Yeryüzünde, odak noktasının hemen üzerinde bulunan noktaya ise dış merkez denir ve genelde depremden en çok etkilenen yer de dış merkezdir. Deprem sonrasında kayaların yerlerine oturması sürecinde, artçı sarsıntılar denilen nispeten hafif titreşimler oluşur.

  ODAK NOKTASI

  Yer içerisinde deprem enerjisinin ortaya çıktığı odak noktadır.
  Aynı zamanda iç merkez olarak da adlandırılır.

  DIŞ MERKEZ

  Odak noktasına en yakın durumda olan yeryüzü noktasıdır. Aynı zamanda depremden en çok zarar gören ve depremi en kuvvetli hisseden bölgedir.


  ODAK DERİNLİĞİ

  Deprem enerjisinin açığa çıktığı noktanın en kısa uzaklığıdır.


  ODAK DERİNLİĞİNE GÖRE DEPREMLER KAÇA AYRILIR?


  3'e Ayrılır :


  - Derinliği 60 Km'ye kadar olan depremlere sığ depremler.


  - Derinliği 60 ile 300 Km arasında olanlara orta derinlikte depremler.

  - Derinliği 300-700 Km arasında olanlara da derin depremler denir.  Gövde dalgaları: P ve S dalgaları

  Gövde dalgaları P veya öncül dalga en hızlı dalgadır. Katı, sıvı ve gazlardan geçebilirler. Dalga yayılma yönüyle madde taşınım yönü aynıdır

  S veya ikincil dalgalar P dalgasından daha yavaştırlar. Sadece katılardan geçerler. Makaslama dalgaları maddeleri dalga yayılım yönüne dik yönde taşırlar


  Deprem oluştuğu anda yerkabuğuna iki farklı hareket dalgası yayar:  P-dalgası ve S-dalgası. P-dalgası, öncül dalgadır ve yer yüzeyine paralel doğrultuda salınımlardan oluşur.

  S-dalgası yer yüzeyine göre dik yönde/düşeyde hareket eder, yani bir yüzme havuzundaki su dalgası gibi.


  Yüzey dalgaları: R ve L dalgaları


  Yüzey dalgaları yüzey ya da yüzeyin hemen altından hareket ederler. Gövde dalgalarından daha yavaştırlar; dönmeli ya da yanal olarak yayılırlar Hasara neden olan asıl dalgalardır.

  Deprem Hakkında Merak Edilenler


  Depremlerin Yıkıcı Etkileri Nelerdir?

  DEPREM ŞİDDETLERİ

  ŞİDDET 1, 2, 3, 4 Sallantılar çok zor hissedilir, binalar hasar görmez.


  ŞİDDET 5 Mutfak eşyaları ve pencere camları kırılabilir.


  ŞİDDET 6 Herkes tarafından hissedilir. Pencere camları ve cam eşyalar kırılır. Ağır eşyalardan bir bölümü yerinden oynar. Sıvalarda çatlaklar oluşur.


  ŞİDDET 7 Ayakta durmak zorlaşır. Asılı cisimler düşer. Eşyalar hasar görür. D türü (kerpiç, tas gibi zayıf malzeme, kötü harç, standart dışı işçilik) yapılarda çatlaklar ve hasarlar oluşur. C türü (alelade işçilik ve harç) yapılarda çatlaklar oluşur.


  ŞİDDET 8 Araba kullanmak zorlaşır. C türü yapılarda kısmen yıkılma, B türü (iyi işçilik ve harç) yapılarda az hasar oluşur, A türü (iyi işçilik, harç ve tasarım) yapılarda hasar olmaz. Zayıf duvarlar ve heykeller, kuleler ve bacalar yıkılır. Ağaç dalları kırılır. ağır eşyalar ters döner. Kayalar düşer ve heyelanlar olabilir.


  ŞİDDET 9 D türü yapıların tümü yıkılır. C türü yapılarda ağır hasar oluşur. B türü yapılar önemli hasarlar görür. Yeryüzünde büyük yarık ve çatlaklar oluşur. Yeraltında borular kopar.


  ŞİDDET 10 B, C ve D türü yapıların büyük bölümü yıkılır. Baraj ve bentlerde önemli hasarlar oluşur. Yeryüzünde büyük çatlaklar ortaya çıkar. Raylar bükülür. Heyelanlar olur.


  ŞİDDET 11 Pek az yapı ayakta kalır. Köprüler yıkılır. Yeryüzünde büyük çatlaklar oluşur. Yumuşak zeminde yer kaymaları olur. Raylar çok fazla eğilir.


  ŞİDDET 12 Herşeyin sonu. Tüm yapılar yıkılır. Deprem bölgesindeki yeryüzü biçimi değişir. Cisimler havaya fırlar. Yeryüzünde deprem dalgalarının ilerleyişi izlenebilir. Ufuk ve yataylık kavramı yok olur.   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-07
Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

deprem ile ilgili bilgilendirici yazı, deprem ile ilgili ilginç bilgiler, deprem ile ilgili kısa bilgi, deprem konulu bir araştırma

  Okunma: 3847 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 4.35/5 - 6