Erozyon ve Çölleşme Hakkında Bilgiler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Erozyon ve Çölleşme Hakkında Bilgiler

 1. ÇÖLLEŞME NEDİR ?

  Kriz zamanlarında sıkça rastlanan demogojiye rağmen kumlar çevrelerindeki alanları işgal etmektedir. Uzun süre yağmur yağmadığı zaman, çöller yayılıyormuş gibi gözükmekteyse de iyi bir yağmur yağdığı zaman tekrar eski sınırlarına dönmektedir.

  Erozyon ve Çölleşme Hakkında Bilgiler

  Öyleyse her şey yolunda mı?

  Hayır. Toprağın bozulması ve özelliklerini yitirmesi çığırından çıkmakta ve dünya üzeride zaten kıt olan verimli toprak yok olmaktadır. Bu olay, dünya üzerinde kurak olan bölgelerde meydana geldiği zaman çöle benzer bir durum ortaya çıkmakta ve buna "çölleşme" adı verilmektedir. Mevcut çöllerin yayılmasından ziyade bu oluşum, bozulmuş bölgelerin muhtelif yerlerinde ortaya çıkmakta ve bunlar zaman içinde birleşmektedir.


  Bu Allahın bir buyruğu mudur, yoksa hava şartlarından mı oluyor?

  İkisinden de değil. Kuraklık çölleşmenin sebeplerinden sadece bir tanesidir. Tabiatıyla etkili olduğu bir gerçektir. Fakat çölleşme, aslında insanların sebep olduğu bir problemdir. Toprağın çok fazla kullanılmasından kaynaklanır.

  Bu problem sadece gelişmekte olan ülkelerdeki yoksul kesimleri mi etkiler?

  Hayır. Dünyanın en fakir ve en kötü şartlar altında ve en duyarlı bölgelerinde yaşamakta olan bir milyar insan, çölleşmeden en fazla etkilenen kesimdir. Ancak etkilenen başkaları da vardır. Gelişmiş 18 ülke çölleşme tehlikesi altındadır. Günümüzde sanayileşmiş ülkelerin tümü ve gelişmekte olan ülkelerin verimli bölgeleri, kendi ülkelerindeki topraklardan gıdalarını temin edemeyip göç tehlikesi ile karşı karşıyadır. Çölleşme herhangi bir yerdeki yoksulluğun zenginlik ve sürdürülebilirliği her an her yerde tehdit edebildiğinin en belirgin bir örneğidir.

  Peki, o zaman çölleşme nedir?

  1992 Dünya zirvesinde dünya liderleri tarafından kabul edilen ve anlaşma metninde de yer alan tanımlama, "iklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri de dahil olmak üzere muhtelif faktörlerin etkisi altında kurak, yarı kurak ve az yağış alan bölgelerdeki toprağın doğal özelliklerini yitirmesi veya kısaca toprağın aşınması" şeklindedir.

  EROZYON NEDİR ?

  Erozyon toprak materyalinin su, rüzgar, denizdalgaları, buzullar ve yerçekimi gibi taşıyıcıvasıtalarla oluştukları veya bulunduklarıyerden başka bir yere taşınmasıdır. En önemli erozyon vasıtaları su ve rüzgardır.

  Erozyon ve Çölleşme Hakkında Bilgiler 1


  Erozyonla niçin ilgilenilir?

  • Yüzey toprağının kaybı toprağın fonksiyonlarını sınırlandırır ve gelecek kullanımları için sürdürülebilirliğini kısıtlar.

  • Erozyon organik madde, biyolojik aktivite ve besin maddeleri bakımından en zengin olan yüzey toprağını uzaklaştırır. Bitkilerin yüzey toprağı kaybolduktan sonra toprağı ıslah etmeleri bu bakımdan çok sınırlıdır. Erozyonla niçin ilgilenilir?

  • Erozyon toprak strüktürünü parçalar, toprak agregatları içindeki organik maddenin açığa çıkmasını ve böylece dekompoze olarak kaybolmalarına neden olur. Bozulmuş (degraded) toprak strüktürü suyun toprağa infilitrasyonunun azalmasına neden olur.

  • Besin maddelerince zengin olan yüzey toprağının erozyonu bitki deseninin otlardan çalılara gibi daha az istenen bitkilere dönmesine neden olur. Bu oluşumda toprak organik maddesi ve besin maddeleri çalıların etrafındaki alana dahil olur. Erozyonla niçin ilgilenilir?

  • Yüzlek toprakların erozyonu kök bölgesi kalınlığının azalmasına ve hava, su ve besin maddelerinin bitkiler için yarayışlılıklarının azalmasına neden olur.

  • Erozyonla uzaklaştırılan sedimentler bitki ve yolların gömülmesine; akarsu, dere ve rezervuarlarda birikmeye ve su kalitesinin bozulmasına neden olur.   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-13
Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

çölleşme ile ilgili kısa bilgi, çölleşme nasıl oluşur, çölleşme nedir kısaca, çölleşmenin sonuçları nelerdir, çölleşmenin zararları nelerdir

  Okunma: 1494 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 3/5 - 4