Armagedon filmi gerçekoluyur, dünyaya çarpma ihtimali olan göktaşlarının yönünü değiştirecek 'Don Kişot' projesi hayata geçiyor.

Projeyi almak için üç sanayi devi yarışıyor. 2029 yılında Dünya'nın yanından gözle görülebilecek kadar yakından geçecek olan göktaşına karşı 'Don Kişot' projesi 'ihaleye' çıktı. Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) dünya için tehdit oluşturabilecek göktaşlarına karşı önlem olarak geliştirdiği projeyi hayata geçirmek için üç sanayi devi; Alcatel Alenia Space, EADS Astrium ve Quinetiq, çalışmalara başladı. Projeyi hangi grubun gerçekleştireceği gelecek yıl belli olacak.


Bir NEO (Dünyaya Yakın Obje) saptırma programı olan Don Kişot, iki uzay gemisinden oluşuyor. Önce 'Sancho' adlı uydu gemi, hedef göktaşının yörüngesine yerleşerek onun pozisyonunu, şeklini, kütlesini ve çekim alanını tam olarak hesaplayacak. 'Hidalgo' adlı vurucu gemi de göktaşına saatte 36 bin kilometre hızla çarparak göktaşının yönünü değiştirecek. Daha sonra Sancho, göktaşının yönündeki sapmayı izleyecek. ESA'nın tanımladığı yakın tehditler arasında 500 metre çapında ve 1000 milyon ton ağırlığında olduğu tahmin edilen bir göktaşı olan 99942 Apophis var. Göktaşı 2029 yılında Dünya'nın, gözle görülebilecek kadar yakınından geçecek.


2004 VD17 adlı asteroidin de gelecek yüzyılın başında Dünya'ya çarpma ihtimali binde 1 olarak hesaplanıyor. Bu, dikkate alınması gereken bir risk. Çarpışma olursa, 10 bin megaton enerji açığa çıkacak, bu da yeryüzündeki bütün nükleer silahların aynı anda patlamasına denk olacak. Yeryüzünde halen göktaşlarının açtığı 160'tan fazla oyuk var. 65 milyon yıl önce Meksika Körfezi'nde Yucatan'a düşen dev göktaşının, dinozorları ve birçok canlı türünü yok ettiğine inanılıyor. Dünya'ya son olarak 1908'de büyük bir göktaşı çarparak Sibirya'da 2 bin kilometrekare ormanı kül etti.