Amerikan Uzay mekiği Endeavour, Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden başarıyla fırlatıldı.

Mekik, Uluslararası Uzay İstasyonu'na yeni parçalar ve malzemeler taşıyor.

Endeavour'un yedi kişilik mürettebatı arasında, 1986'daki Challenger faciasında hayatını kaybeden öğretmen Christa McAuliffe'in yedeği olarak seçilen Barbara Morgan da var.

Barbara Morgan ve Christa McAuliffe 80'li yıllarda Başkan Ronald Reagan'ın başlattığı 'öğretmenler uzayda' programına başvuran 11 bin kişi arasındaydı.

Programın amacı bir öğretmenin, çocuklara uzaydan, uzayla ilgili dersler vermesiydi. Sonunda Christa Mcauliffe asıl, Barbara Morgan da yedeği olarak seçildi.

Ancak Challenger şimdiye kadar uzay projelerinde meydana gelen en ölümcül kazalardan biri ile tarihe geçti.

Fırlatmadan 23 saniye uzay mekiği havada patladı ve McAuliffe diğer altı mürettebatla birlikte hayatını kaybetti.

Program durduruldu ve Morgan öğretmenliğe geri döndü.

Şimdi, kazadan 21 yıl sonra Morgan, uzaya gitme şansını tekrar yakaladı. Ancak artık öğretmen değil.

NASA kaza sonrası sivillerin uçuşlara katılmasına yasak getirince, Morgan işini bırakıp tam zamanlı astronotluk eğitimi aldı.

1998'de resmen NASA çalışanı oldu. McCauliffe'i ise unutamadığını söylüyor:

"Christa'dan çok şey öğrendim. Onunla ilgili hep kalbimde taşıyacağım şeylerden biri, Kennedy uzay merkezinde, uçuştan bir gün önce karantinadayken bile öğretmenlik işini yapması ve bazı öğrencileri için tavsiye mektupları yazmasıydı. Christa için en önemli şey, insanlar, saygınlıkları ve öğrencileriydi." diyor.

Morgan'ı uzaya taşıyan Endeavour uzay mekiği, Christa McAuliffe'in hayatını kaybettiği Challenger'ın yerine hizmete sokulmuştu.

Morgan, uzayda bir robot kolu işletme görevi üstlenecek ve yeterli zamanı olursa, ABD'nin çeşitli noktalarındaki çocuklarla kurulacak video bağlantısı ile konuşacak.

Endeavour'ın 11 ila 14 gün arasında uzayda kalması öngörülüyor.

NASA, uzay mekiği filosu 2010 yılında tamamen devre dışı kalmadan önce Uzay İstasyonu'nun inşaattını tamamlamayı hedefliyor.

Endeavour, 2003 yılında Columbia mekiğinin atmosfere girerken parçalanmasından bu yana ilk kez uçuyor.

Yedi astronotun öldüğü kaza sonrasında mekikler kapsamlı bir bakıma alınmıştı. Uzmanlar Endeavour'un da tamamen yenilendiğini söylüyorlar.