Florida'daki Kennedy uzay merkezi, bugünlerde tarihindeki en hareketli günlerini yaşıyor...

Heyecan dorukta...

Fırlatma rampasının hemen yanındaki dev bir dijital saat, hızla geri saymaya devam ediyor...

Her şey planlandığı gibi giderse, Çarşamba günü bu saat sıfırı gösterdiği anda, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın tarihinde de yeni bir sayfa açılacak.

İki buçuk yıl önceki talihsiz kazada yedi astronotunu, 2,5 milyon dolarlık uzay mekiğini ve bunlarla birlikte prestijini de kaybeden NASA, ilk kez yeniden uzaya dönecek.

Aylardır rampasında uçmayı bekleyen uzay mekiği Discovery, bir kadın pilot komutasındaki yedi astronotu, Columbia trajedisinden sonra ilk kez uzaya taşıyacak.

Ama NASA aynı günlerde bir başka "ilk"e de imza atıyor. Kazayı soruşturan komisyonun uçuş güvenliğini sağlamak için yaptığı tavsiyelere uymak konusunda büyük çaba sarfeden NASA, Discovery uzay mekiğini de baştan aşağıya elden geçirdi ve yeniledi. Hem mekik, hem de yakıt tankında büyük bir bakım ve geliştirme çalışması yapıldı.

Peki, ya tüm bunlara rağmen, Discovery'de de beklenmedik bir sorun ortaya çıkarsa ne olacak?

İşte NASA, böyle bir durumda astronotların hayatlarını riske atmak istemiyor ve tarihinde ilk kez aynı anda iki uzay mekiğini birden uzaya gitmek için hazırlıyor; çünkü Discovery'nin dünyaya geri dönemeyecek kadar zor durumda kalması halinde yeryüzünden başka bir mekik derhal kurtarma operasyonu için gönderilecek.

Başkan Bush'un emriyle Hollywood filmlerini aratmayacak biçimde yapılması planlanan bu son derece riskli operasyon için aylardır hazırlık yapılıyor.

Bu operasyonun komutanı ise, benim altı yıldır yakından tanıdığım bir astronot...

Aynı zamanda Amerikan hava kuvvetlerinde pilot/albay olan Steve Lindsey, kamuoyunun büyük ilgisini çeken uzay misyonlarına hiç de yabancı değil.

Ben de onu, 1998'de dünyanın en yaşlı astronotu olarak tarih yazan senatör John Glenn'in, 77 yaşında uzaya geri dönüşü sırasında tanımıştım.

O uçuşun pilotluğunu yaparak bir anda büyük ün kazanan Lindsey ile, Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nde mülakat yapma imkanı bulmuştum.

45 yaşındaki Steve Lindsey, aslında Eylül ayında uzaya gitmesi planlanan ikinci mekiğin pilotu. Ama bu hafta fırlatılacak olan mekiğin Columbia trajedisindeki gibi ciddi bir sorun nedeniyle yeryüzüne dönememesi halinde, Lindsey'nin uçuşu da iki ay erkene alınacak; uçuş ekibi yediden dörde indirilerek "kurtarma misyonuna" dönüştürülecek ve STS-300 adı verilecek. Bunun için NASA'nın 44 yıllık tarihinde hiç rastlanmamış olan pek çok riskli aşamadan geçilecek

İşte onun için "asla uçmak istemediğimiz bir misyona hazırlanıyorum" diyor Lindsey.

Telefonla sorularımı yanıtlarken, aslında bu operasyonu yapma ihtimalinin oldukça az olduğunu, ama yine de en iyi şekilde hazırlandıklarını söylüyor.

Merak ediyorum, Columbia kazasına rağmen, yeniden uzaya gitme riskini nasıl alabiliyor?

Yanıtı basit: "Hepimiz bu riski almaya istekliyiz, çünkü yaptığımız şeye inanıyoruz" diyor. "Eğer yaptığımız şeylere, keşif ve araştırmanın önemine inanmasaydık, bunu yapmazdık" .

Columbia kazasından sonra ailesini nasıl karşısına aldığını ve onlara şu sözlerle nasıl güvence verdiğini anlatıyor:

"Merak etmeyin, eğer NASA'da bu misyonu mümkün olan en güvenli hale getirmek için elimizden geleni yapmadığımız sonucuna varırsam, o zaman bırakır giderim."

"Tabii şu anda hala burada olduğuma göre, demek ki öyle düşünmüyorum" diye eklemeyi de ihmal etmiyor.

Lindsey'e göre, yakıt tankından mekiğe parça düşmesi ve hasar vermesi ihtimaline ek olarak, belki farkında olmadıkları binlerce sorun daha mevcut. Ama uzaya gitmenin her zaman riskli bir iş olduğunu ve böyle olmaya da devam edeceğini söylüyor.

Uzaya gitmekten elde edecekleri kazanımların, risklere değdiğine inanıyor ve ekliyor: "Eğer kusursuz olmak ve yüzde 100 güvenli olduğumuzdan kesinlikle emin olmak isteseydik, o zaman asla bir yere uçamazdık."