Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, 2020 yılından önce yeniden Ay'a insanlı uçuş yapılmasını da içeren 12 milyar dolarlık uzay planlarını açıkladı.

ABD Ay'a son insanlı uçuşu 30 yıl kadar önce yaptı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın Washington'daki merkezinde konuşan Bush, Ay'da bir üs oluşturularak bunun Mars ve ötesine astronot göndermek için kullanılmasını hedeflediğini söyledi.Bush'un uzay planları arasında, zaman içinde Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay mekiği filosunun yerini alacak yeni uzay aracının tasarımı ve inşası da var.


Başkan Bush, açıklanan hedefin gerçekleştirilmesi yolunda adım adım ilerleneceğini söyledi.

Öncelikle Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yapımı tamamlanacak. Uzay mekiklerinin yeniden seyahate başlamaları sağlanacak.

Daha sonra mekiklerin seferden çekileceği 2010 yılına kadar, yeni bir uzay aracı inşa edilecek. Araç, astronotları, dünya yörüngesinin ötesine taşımak üzere tasarlanacak.

En erken 2015 yılına kadar Ay'a yeniden astronot gönderilecek. Ancak bu kez hedef, gönderilecek kişi ya da ekibin Ay'da uzun süreli kalmasını sağlamak.

Bir süre sonra Ay hakkında toplanacak bilgi ve elde edilecek tecrübeyle de, Mars gezegeni ve ötesine astronotlar gönderilecek.

Bush'un planları, NASA'daki uzay bilimciler ve eski astronotlar tarafından memnuniyetle karşılandı.


Planın maliyeti konusunda itirazlar var

Fakat, muhalefetteki Demokrat Parti'den kongre üyeleri bu paranın iş alanları yaratmak, kamu hizmetlerini geliştirmek ve dev bütçe açığını kapatmak için kullanılmasının daha hayırlı olacağını savundular.

Açıklanan plan için kamuoyunun desteğini almak da kolay değil. Gerçi Bush'un önerilerinin çoğu, planla ilgili harcamaların çoğunun uzun vadede yapılmasını öngörüyor.

Ancak birçok Amerikalıyı, plan için ceplerinden daha fazla para çıkmasına ikna etmek zor.

Yapılan kamuoyu araştırmaları da, başkanın uzay planına ilişkin olarak halkın tam anlamıyla bölündüğünü gösteriyor.