ABD'li gökbilimciler, Güneş Sistemi'nin başlangıcına benzeyen, genç bir yıldız etrafında disk biçiminde büyük miktarda karbon gazı yığının varlığını tespit ettiler.

NASA'nnın yaptığı açıklamaya göre, Fuse adı verilen ultraviyole spektroskopik keşif teleskobu yardımıyla bu önemli keşfi yapan bilim adamları, Beta Pictoris adı verilen yıldız ve belki de içinde çoktan oluşan gezegenleriyle ortaya çıkmakta olan güneş sisteminin, 20 milyon yıldan genç olduğunu belirttiler.


Karbon gazının fazlalığının disk biçimini oluşturmasının, Beta Pictoris etrafında dönmekte olan gezegenlerin, Güneş Sistemi'nin "çocukluğunda" olduğu gibi grafit ve mtan açısından zengin olabileceklerini gösterdiği belirtiliyor.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Aki Roberge'in başkanlığındaki astronom ekibince yürütülen ve Nature dergisinin bugünkü sayısında da yayımlanan araştırmalarda, Beta Pictoris çevresinde oluşan karbon gazı diskinde yapılan yeni ölçümler bu analizin ortaya çıkmasını sağladı.

Şüpheye yer bırakmayacak çok büyük miktarda karbon gazının bulunduğunu söyleyen Aki Roberge, "Beta Pictoris'in başlangıç safhası kendi Güneş Sistemimize benziyor olabilir ya da biz yeni bir kategoride güneş sisteminin ortaya çıkışını gözlemliyoruz; ancak her iki durumda da bu hayranlık uyandırıcı" dedi.

Beta Pictoris'in Dünya'dan 60 ışık yılı (bir ışık yılı 10 milyar kilometre) uzakta ve Güneş'ten 1,8 kat daha büyük olduğu belirtildi. Genç yıldız ve etrafındaki disk ilk olarak 1984'te tespit edilmiş, ardından Hubble uzay teleskobuyla yapılan gözlemlerde de bu disk içinde Jüpiter tipinde bir gezegenin oluşmuş olabileceği ve Dünya gibi kayalık gezegenlerin de oluşmakta olabileceğini ortaya koymuştu.

Gökbilimciler, böylesi gezegenlerin çok küçük olduğunu ve günümüz gözlem cihazlarıyla tespit edebilmek için yeterince aydınlık olmadığını belirtiyorlar.