Japon adli tıp uzmanları Leonardo da Vinci'nin ünlü tablosu Mona Lisa'nın sesini yeniden ürettiler. Yapılan akustik ve ses analizleriyle, Mona Lisa'ya ait olabilecek ses ilk kez duyulmuş oldu.

700 - Mona Lisa'nın Sesi

japon adli tıp uzmanı Matsumi Suzuki, Leonardo da Vinci'nin ünlü tablosuna konu olan Mona Lisa'nın sesinin yüzyıllar sonra yeniden duyulabilmesini sağladı.

Suzuki'nin uzmanlık alanı, şüphelilerin fiziksel özelliklerinden, yaşam tarzlarından ve şivelerinden yola çıkarak seslerini yeniden üretmek. Çalıştığı Japan Acoustic Lab adlı şirketin, tarihi kişiliklerin seslerini yeniden üretme projesine de bu uzmanlık alanı dolayısıyla öncülük etmiş.

Suzuki, Mona Lisa'nın sesini bulmak için laboratuarda ellerinin ve yüzünün detaylı fotoğraflarını çekmiş. Daha sonra iskelet yapısını analiz ederek ortalama boyunu saptamış. Bütün bu analizlerden çıkan verilen bir ses simulasyon programına yüklenmiş ve böylece Mona Lisa'ya ait olabilecek sesin yeniden duyulması sağlanmış. Daha sonra da anadili İtalyanca olan bir konuşmacı Mona Lisa'nın ses tonunun nasıl olabileceği konusunda, dilden kaynaklanan tonlamalarla destek vermiş.


Suzuki, laboratuarda benzer bir çalışmayı da Vinci için de yapmak istediklerini, ancak ressamın gür sakalları nedeniyle işlerinin Mona Lisa'ya oranla çok daha zor olacağını söylüyor. Mona Lisa'nın sesi Microsoft Japonya'nın web sitelerinde Dan Brown'un sansasyonal filminin tanıtımının yapıldığı sayfalar aracılığıyla dinlenebilir.

Mona Lisa, bu sitede sunulan ses kayıtlarında "Benim adım Mona Lisa, gerçek kimliğim bir sır olarak kaldı. Kimileri Giacondo'nun karısı Mary olduğumu söylüyor, kimilerine göre ise Leonardo da Vinci'nin annesi Isabela d'Este'yim. Ve bazıları da Leonardo'nun kendisi olduğumu söylüyorlar. Söyleyebileceğim tek şey, dünyada en çok sevilen kadın olduğumdur ve bunu esrarlı tebessümüme borçluyum."