Urfa Balıklı Göl ve Balıklı Göl Resimleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Urfa Balıklı Göl ve Balıklı Göl Resimleri

 1. Ülkemizin en kutsal ve en güzel şehirlerinden biri olan Urfa'da bulunan Balıklı Göl, tarih sayfalarının en eski ögelerinden biridir. Balıklı Göl, muhteşem güzellikte olup, insanı rahatlatan bir ortamı bulunmaktadır. Putlara ve Nemrut' karşı büyük bir savaş veren Hz. İbrahim, şuan Balıklı Göl diye bilinen bu yerde ateşe atılmıştır.


  Hz. İbrahim'i öldürmek için yakılan ateş o kadar büyüktür ki, kilometrelerce ötelerden görülebilmekteydi. Balıklı Göl'ün hemen üzerinde bulunan kaleden ateşe atılan Hz. İbrahim, Allah'ın ateşe verdiği "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol" emri ile yanmaktan yani ölümden kurtulmuştur. Allah'ın emrini alan ateş suya, odunlar ise balıklara dönüşmüşlerdir.


  Balıklı Göl
  Urfada anlatılan efsanelerin içinde en özel yere sahip olan, kuşkusuz ki Hz. İbrahimin ateşe atılma öyküsü. Tektanrıcı üç din olan İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlık tarafından tanınan ve bu dinlerin kutsal kitaplarında adı geçen Hz. İbrahimin Urfada doğduğu rivayet edilir. Öykü bu doğumun olduğu bölgenin Kralı Nemrut ile Hz. İbrahim arasında geçer.


  Balıklı Göl 1


  Söylenceye göre Kral Nemrut, yıldızlarda, bir adamın ona ve putperestliğine savaş açacağını haber veren bir işaret görür. Bu adam Hz. İbrahimdir. Ancak sadece Nemrutun putperestliğine başkaldırmamış, aynı zamanda kızı Zelihaya da gönlünü kaptırmıştır. Kral Nemrut bu durum karşısında Hz. İbrahimin yakılması emrini verir. Bugün Balıklı Gölün bulunduğu yere, kentin her yerinden görülebilecek büyüklükte bir ateş yakılır. Ateşin karşısına denk düşen tepeye yaptırılan iki büyük sütun arasındaki mancınıkla İbrahim ateşe fırlatılır. Ancak ateş göle, odunlar ise balıklara dönüşür. O gün bugündür buradaki göl kutsal sayılır. Tıpkı göl gibi içindeki balıklar da kutsaldır; her kim bu balıklardan yerse onun kör olacağına inanılır.


  Urfa Balıklı Göl

  O günden sonra gölün adı Halil-ür Rahman olur. Allahın Dostu anlamına gelen bu isim Hz. İbrahimin kutsallığını yansıtır. Bugün göl hem Halil-ür Rahman, hem de Balıklı Göl olarak anılıyor.

  Urfa Balıklı Göl 3

  İbrahim için ağlayan Nemrutun kızı Zelihanın gözyaşlarından ise Balıklı Gölün hemen yanında küçük bir göl daha oluşur, bu gölün adı iseZelihanın gözü anlamına gelen Ayn-Zelihadır.

  Urfa Balıklı Göl 4

  Bugün her iki gölün karşısındaki tepenin üzerinde mancınık olarak kullanıldığına inanılan iki sütun hâlâ ayakta. İnanışa göre bu sütunların birinin altında bitmeyen su, diğerinin altında ise bitmeyen altın bulunuyor; biri yıkılırsa Urfa altına, diğeri yıkılırsa Urfa için altın kadar değerli olan suya gömülecek kent. Balıklı Gölün hemen yanı başında yer alan ve Eyyubiler Devletinin kurucusu Salahaddin Eyyubinin yeğeni Melik Eşref tarafından 1211 yılında yaptırılan Halil-ür Rahman Cami ise, gölün doğal güzelliğine mimari estetik katıyor.


  Balıklı Göl 2

  Balıklı Göl 3

  Balıklı Göl 4

  Balıklı Göl 5

 2. 2008-07-08 #2

  1182 - Urfa Balıklı Göl ve Balıklı Göl Resimleri


 3. 2008-09-13 #3
  Kendi Cekimlerim  807 - Urfa Balıklı Göl ve Balıklı Göl Resimleri
  808 - Urfa Balıklı Göl ve Balıklı Göl Resimleri
  809 - Urfa Balıklı Göl ve Balıklı Göl Resimleri


  Okunma: 166855 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -