Mars Reconnaissance Orbiter Uzay Aracı Mars Yörüngesinde - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mars Reconnaissance Orbiter Uzay Aracı Mars Yörüngesinde

 1. Mars yörüngesine girişte uzay aracı önce motorları ateşleyerek gezegenin güney tarafına dolandı, sonra da hız keserek Mars ‘ın kütleçekim gücünün kendisini çekim alanına almasını sağladı. Bu esnada araç gezegenin arkasında kaldığından radio sinyalleri gönderemedi ve sessizliğe büründü.


  Bu sessizlik, NASA planının bir parçasıydı, yarım saat sonra aracın yörüngeye girmesiyle radio sinyalleri yeniden gelmeye başladı. Bilim insanları 6 aylık bekleyişin sonunda gelen başarıyı şampanyalarla kutladı.

  Mars Reconnaissance Orbiter, gelecek aydan itibaren 7 ay boyunca Mars'ın üst atmosferine sortiler yaparak yüzeyin yaklaşık 300 km üzerinden fotoğraf çekecek. Aracın kameraları şimdiye dek üretilmiş en gelişmiş gözlem cihazları.

  Amacı mümkün olduğunca yüzeye yaklaşmak olan uzay aracı, atmosferdeki hava akımlarını bir fren gibi kullanacak. Aracın, atmosferde yüzeye yaklaşma süreci yaklaşık 6 ay sürecek; Kasım ayından itibaren de rutin gözlemlerine başlayacak. Bilim insanları atmosferdeki hava akımlarını doğal bir fren gibi kullanma fikrinin son derece riskli olduğunu kabul ediyor. Araç, atmosferde fazla derine inerse sürtünme nedeniyle kısa zamanda alev alıp yüzeye düşebilir.


  YÖRÜNGEDE TOPLAM 4 ARAÇ VAR

  Halen Mars'ın yörüngesinde dolanan üç adet uzay aracı bulunuyor; bunlar NASA'nın Mars Global Surveyor ve Mars Odyssey, Avrupa Uzay Dairesi'nin Mars Express uzay araçları. Mars Reconnaissance Orbiter dördüncü araç olarak yerini aldı. NASA'nın ikiz robotları Spirit ve Opportunity ise Kızıl Gezegen'in yüzeyinde bilimsel araştırmalarına devam ediyor.

  TARİHİN EN BÜYÜK MARS ARACI

  Ancak, Mars Reconnaissance Orbiter'i diğerlerinden ayıran bir özelliği var. Şimdiye dek Mars'a gönderilmiş en gelişmiş ve en güçlü uzay aracı olan Mars Reconnaissance Orbiter, diğer tüm araçların göndermiş olduğundan çok daha fazla bilgiyi elde edecek. Kasım ayında, çalışmalara başlayacak olan uzay aracı, Mars'ın iklim yapısı, atmosfer özellikleri ve yüzey altındaki donmuş su kütlelerini araşıtıracak.

  MRO'nun bir önemli görevi de, gelecekte Mars'a gidecek uzay araçları için uygun iniş yerleri keşfetmek. Uzay aracının görevi 2010'da bitecek.

  Güncelleme : 2018-11-22
  Okunma: 1174 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -