Çocuğunuz Şımarık mı? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çocuğunuz Şımarık mı?

 1. Mükemmel çocuk yetiştirmenin reçetesi; bilimsel disiplin ve az oyuncak..

  Aileler çocuklarının en iyisi olmasını ister ancak bu tutku dalgası onları çok çok yanlış sonuçlara götürür. Uzmanlara göre, ailelerin çocuklarının şımarık olma nedeni onlara çok çok fazla olanak ve özgürlük sunmalarından kaynaklanıyor. Bu nedenle aileler, çocuklarına sundukları imkanları ve özgürlüğün 'ne kadarının yeterli' olduğunu bilerek sunmalı.. Sevgi ve disiplininizi ayarlamalısınız.. Şımarıklık davranışlarının çocuğunuzu mutlu etmediğinin aksine mutsuzlaştırdığının bilincinde olun.. Çok yönlü ve mutlu çocuk için ailelerin kurallarının sabit ve demokratik olması gerekiyor.


  Her şımarık insanın çocukluk süreci uzar
  Bu büyük bir sorun çünkü şımartılmış çocuklar mutlu ve becerikli yetişkin olma sürecinde hayata dair bazı yeteneklerini geliştiremezler. Şımarık çocuklar, ileride özgüven, para harcama, insan ilişkileri sorunları, tartışmalardan kaçınma, hareketleriyle ilgili sorumluluklardan kaçma, karar verme sorunları gibi birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalabilirler. Şımartılmış, üzerine çok düşülmüş bir çocuk aile olduğu zaman kendi çocuklarının davranışlarını da kontrol edemez, bu sorumluluğu alamaz. Aile olarak kendini yetersiz hisseder ve doğru ebeveyn olmak için gerekli bilgilere, donanıma sahip değildir.


  Şımarık çocuk olmanın en kötü tarafı
  En büyük sorun aşırı üzerine düşmek. Aile çocuğun üzerine çok düştüğü zaman, isteklerini yaptığında aslında çocukları için yaptıklarını sandıkları şeyi kendileri için yaparlar. Örneğin aileler bisiklete binememiş, iyi okullarda okuyamamıştır ancak çocuğunun kendisinin sahip olamadığı heryeşe sahip olmasını arzu eder. Onun yerine kendisi düşünür ve çocuğuna en büyük kötülüğü yaparak 'kendi hayellerini yaşamasını, yaşayamadığı çocukluğunu yaşamasını' bekler. Çocuk kendi istekleri dışında davrandıkça istekleri artar, tatminsizliği büyür, sorumluluk ve hedefleri azalır. Belirleyeceğiniz kurallar çerçevesinde uygun zamanda isteklerini karşılamalı, ne istediğini kendisinin bilmesini sağlamalısınız.


  Bir ebeveyn çocuğunun şımarık olduğunu nasıl anlar, ne yapabilir?
  Uzmanlara ebeveynler burada kendilerine aşağıdaki soruları sormalı;
  1- Çocuğumun gelişimini engelliyor muyum?
  2- Ailede zaman, dikkat, para gibi kaynaklarımızı çocuklarımız için çok fazla veya az olarak orantısız mı kullanıyorum?
  3- Kendime faydalı birşey mi yapıyorum?
  4- Şımartarak çocuğuma, başkalarına ve kendime kötülük mü ediyorum?

  Yukarıdaki sorulara vereceğiniz bir evet yanıtı bazı şeyleri değiştirmeniz gerektiğini gösteriyor. TV izlemesine sınır koyun. Odasını ayırın, TV koymayın ve orada çalışmasını sağlayın. Bu tür kurallar ile çocuğunuzun yaşamını düzenleyerek ona yardımcı olacaksınız. Aşırı kuralcılık ile disiplin arasında ayarlama yaparak, hayata meydan okuyan, yönetebilen başarılı bir çocuk sahibi olabilirsiniz.


  Güncelleme : 2008-03-11
  Okunma: 1544 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -