Nokia, hackerların başka bir kullanıcının Bluetooth teknolojisine sahip mobil aygıtına kötü niyetli geçiş girişimleriyle ilgili güvenlik meseleleri olduğuna dair iddialardan haberdardır. Bundan etkilenen Nokia modelleri şunlardır : Nokia 610 araç telefonu takımı, Nokia 810 araç telefonu ve Nokia 6310, 6310i, 6650, 8910 ve 8910i cep telefonları.


Nokia; Nokia 610,810,6310, 6310i, 8910 ve 8910i'nin Bluetooth güvenliğine yönelik daha üst bir yazılım tanıtacaktır. Bunun tüketiciler için 2004 yazında piyasada olması planlanmıştır. Nokia 6650 telefonunun en yeni versiyonlarında, üst yazılım çoktan tamamlanmıştır.

Bluetooth standardı, hakikilik, yetki ve şifrelemeyi içeren kendi içine inşa edilmiş güçlü bir güvenlik mekanizmasına sahiptir. Mevcut endüstri standartlarına uyan Nokia, yoğun testler, araştırma ve geliştirmeleri idare etmeyi, Bluetooth teknolojisine sahip aygıtları da içeren güvenlik özelliklerini ilerletmeyi üstlenmiştir. Bu önlemler ayrıca mobil aygıtlara karşı kötü niyetli veya cezai güvenlik saldırılarını ilerleten hackerlera engel olmak için tasarlanmıştır


Bluetooth Güvenliğini Geliştirmek için İpuçları

Biz, gerçek güvenlik uygulamasının minimal olduğuna inanırız. Bu tarihe kadar, olaylar laboratuar testleri ve aleni hüner gösterileriyle sınırlı kalmıştır. Ama yine de tüketiciler, en son açıklanan Bluetooth güvenlik konularına işaret etmek için şu önlemleri alabilirler :

Aygıtı Kullanıcı Rehberinde belirtildiği gibi "gizli" moduna ayarlayın. [Menu>Bağlantı( yalnızca 8910i)>Bluetooth Ayarı>Gizli ] Kulaklık gibi kişisel aygıtlar telefona hala bağlanabilir fakat hackerın bir bağlantı kurmadan önce Bluetooth adresini bilmesi gerekeceğinden izinsiz giriş çok daha zor olacaktir.

Eger bir kullanici kati güvenlik isterse, mobil telefonlarinin Blurtooth fonksiyonunu basitçe "kapatabilirler". Bu, telefonun diğer fonksiyonlarını etkilemeyecektir.

Lütfen Nokia 810 Araç Telefonlarında Bluetooth fonksiyonunu kapatmanın veya aygıtı "gizli" moda ayarlamanın mümkün olmadığını unutmayınız. Ama zaten bu aygıt yalnızca bu tür güvenlik tehditlerinin nazaran az olduğu araçlarda kullanılıyor.

Denial-of-Service Girisimleri

Nokia, Bluetooth uygulanabilir aygıtlara karşı Denial-of -Service (DoS) laboratuar testlerinden haberdardır ve dikkatlice bu olayları incelemektedir.


Her hangi bir DoS girişimi başarılı olsa bile aygıta bir zarar gelmez. Etkilenen aygıt kendisini yeniden yükler ve yeniden tüm fonksiyonlarına kavuşur. DoS girişimi telefona zarar vermez ve aygıttan her hangi bir bilgi görüntülemez veya özetlemez.

Bu tehditten etkilenmesi mümkün olan Nokia modelleri Nokia 6230, 6810, 6820 ve 7600'dir. Nokia hala konuyu incelemektedir ve bu tip yasal olmayan bir saldırıyı imkansız hale getirmek için ileriki yazılım versiyonlarında bunu işaret etmektedir.

DoS saldırıları sonucu oluşmuş hiçbir güvenlik tehdidi yoktur. Bu tarihe kadar DoS saldırıları yalnızca laboratuar testlerinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bunu gerçekleştirebilmek için bir diz üstü bilgisayarı, Bluetooth bağlantısı ve belirli bir yazılım gereklidir. Nokia'nın bildiği kadarıyla DoS saldırısı cep telefonu kullanılarak gerçekleştirilemez...

kaynak: Telefonlar, Cep Telefonları - Nokia - Türkiye