Vücut neden terler?

Terlemeyi nedenlerine göre fizyolojik ve psikolojik olarak ikiye ayırabiliriz. Psikolojik terleme bir mekanizmadır. Vücut ısısı arttığında bu ısıyı düşürmek için verilen bir tepki olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda toksinlerinizi dışarı atmanızı sağlayan bir reaksiyondur. Bunun dışında vücudumuzda meydana gelen bir takım hormonal değişikliklerin mekanizmaları harekete geçirmesi de terlemeyi başlatan bir sebeptir. Bunların yanında emotional dediğimiz duygusal ve psikolojik sebepler de devreye girdiği zaman terleme başlar. Terleme çok sağlıklı bir mekanizmadır. Her insanda olması gereken bir mekanizmadır. Çünkü vücudun içi ve dışarısı arasındaki ısı farklılığını belli bir dengede tutmaya çalışıyor. Havanın ısınmasıyla birlikte vücudunuzun ısısını düşürebilmek için, enerji ve ısı kaybınıza sebep oluyor. Aynı zamanda terleme esnasında bir takım toksinleri de atıyorsunuz. O açıdan terleme insan sağlığı için çok önemli ve faydalı bir mekanizmadır.


Günlük aktivitelerimiz bizi belli bir seviyede terletir. Tabiî ki burada iklimin derecesi çok önemli. Aynı aktiviteleri gerçekleştirirken yaz aylarındaki terleme miktarımız ile kış aylarındaki terleme miktarımız aynı olamaz. Sporcularda terleme mekanizması biraz daha dengeye girmiştir. Bazı insanlar vardır genetik olarak daha fazla terlerler ve terleyen bölgeleri farklıdır. Yani kimimiz ellerimiz ve ayaklarımızdan çok fazla terlerken kimimiz koltuk altlarımızdan kimimiz ise genel olarak vücudumuzun her hattından terleyen yapılara da sahip olabiliriz. Bu bizim genetik olarak ter bezlerimizin toplandığı bölgelere ve yoğunluklarına göre değişir. Düzenli olarak spor yaptıkları için sporcularda terleme mekanizmasının biraz daha dengeli olduğunu düşünüyorum.


Aşırı terlemenin nedenleri nelerdir?

Aşırı beslenme herhalde terlemeyi biraz arttırır diye düşünüyorum. Dikkat ederseniz zaten obeziteye eğilimli insanların çok daha fazla terlediğini gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanında özel olarak bazı baharatların terlemeyi provake ettiğini düşünüyorum. Tiroid hormonuyla ilgili olarak, hormon değeri belli bir değerin üzerine çıktığında bazal metabolizmayı hızlandırdığından terleme artabilir.

Menopoz dönemlerinde östrojen seviyesinin değişmesi terlemeyi bir miktar etkileyebilir. Östrojenin deri tabakasının altındaki damar yapısında genişletici etkisi vardır. Yani bu ne anlama geliyor; östrojen damarların çaplarını artırarak o bölgede bir ısı artışına sebep oluyor. Buna aksiyetler ve huzursuzluklar da eklendiği zaman, hem fiziksel hem de duygusal faktörler bir araya gelerek böyle bir boşalmaya neden oluyor.

Aşırı terleme için hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

Aşırı terleme rahatsızlıklarında birçok tedavi yöntemi kullanılıyor. İlaçlarla yapılan topical tedavilerden tutun da cerrahi yöntemlere kadar değişir. Iyonto forez dediğimiz terleme bezine etki eden ve belli bir ritimde elinizi bir takım slüsyonların ve elektroliz sistemlerinin içerisinde beklettiğiniz ve terlemeyi zamanla yavaşlatan sistemler bir zamanlar çok meşhurdu. Alüminyum içeren ve terlemeyi gözenekleri kapatarak yavaşlatan ilaçlar kullanıldı. Daha sonra alüminyum içeren ilaçların büyük bir kısmı yasaklandı.

Bunun dışında ağızdan alınan fakat ağız kuruluğu gibi yan etkileri olan terlemeyi önleyici ilaçlar kullanıldı. ETS diye tanımlanan ve kol altı gibi local bölgelerde bazı sinirlere minik klipsler takılarak tedavi edilmeye çalışıldı. Bunun yanında da çok masum, çok etkili ve bölgesel tedavide çok etkili olan, yaklaşık 8 - 10 aylık süre boyunca terleme sorununu ortadan kaldıran botox yöntemi kullanılmaya başlandı. Diğer tedaviler çoğunlukla benim branşım dahilinde değil. O yüzden benim en çok kullandığım yöntem botox tedavisi.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Tabiî ki öncelikle hastamızda aşırı terlemenin olup olmadığını tespit etmemiz, bunun için de aşırı terlemeyi tanımamız gerekiyor. Bir takım testlerle aşırı terlemenin tespiti yapılabilir. El, ayak ya da koltuk altındaki local terleme rahatsızlıklarında ilk olarak local terleme kremlerini tavsiye ediyoruz. Bu kremlerin içerisinde bulunan maddeler terlemeyi önlemeye yönelik, fakat başarı oranları çok yüksek değil. Aynı maddelerden, az miktarda da olsa, deodorantların içerisinde de var. İlk önce en basit ve en ucuz yöntemi denemek gerekirse, etkili olmasa bile ilk denenmesi gereken şey terleme kremlerinin kullanılmasıdır. Bu şekilde başarı sağlayamadığımız local terleme rahatsızlıklarının tedavilerinde "iyonto forez" dediğimiz bir tedavi yöntemini kullanıyoruz. Iyonto forez yönteminde local bölgelere minimum düzeyde elektrik akımı uygulayarak iyon transferini değiştiriyoruz. Verdiğimiz iyon akımı local olarak terlemeyi durduruyoruz. 8 seans boyunca hastamız tedavi edilmesi gereken bölgeyi, örneğin ellerini, 15 - 20 dakikalık süre boyunca su dolu bir kabın içerisinde bekletiyor ve bu esnada elektrik akımı uyguluyoruz. 7-8 seans sonunda rahatlama sağlanıyor. Hatta bu cihazların ev kullanım modelleri de var. Hastamız rahatsızlığının tekrar ortaya çıkmaması için belli aralıklarla tedaviyi evlerinde kendi kendilerine gerçekleştirebilirler. Bu yöntemde başarı oranı yüzde 70-80'dir.
Bir diğer yöntem de botox enjeksiyonudur. Etkisi yaklaşık 8 - 10 ay kadar devam eder. Sempatik sinir uçlarında, aşırı terlemeye neden olan maddenin salınımını engelliyoruz. Biraz acılı bir yöntem olmasına rağmen, seans gerektirmediği için bir kerede bir yıl süreyle terlemeyi giderme şansına sahip oluyoruz.

En son düşünülmesi gereken tedavi ise cerrahi yöntemdir. Geçtiğimiz yıllarda bu yöntem çok daha zordu. Şu anda endoskobik olarak, yani küçük bir boru ile göğüs içerisine girilerek, sempatik sinir sisteminin kökünü haraplamak şeklinde bir tedavi yapılıyor. Böylece aşırı terleme problemi çözülebiliyor. Ama sonuçta cerrahi bir yöntem olduğu için bir takım sinir komplikasyonları, nadiren de olsa bir takım küçük felçler de görülebiliyor (çok çok nadiren). Ya da cerrahi tedavi el terlemesi için kullanılırken, koltuk altında terleme başlayabiliyor. Ama vakada diğer tedavi yöntemlerinden hiçbiri cevap vermemişse cerrahi yöntem kullanılabilir. Tabi genel terlemelerde de hormon hastalıkları ile konsültasyon istemek gerekir. Terlemenin sebebi ne olabilir, bir iç hastalık belirtisi mi diye bakmak gerekir.

Avuç içi ve ayak tabanı terlemeleri nasıl tedavi edilir?

Local terleme dediğimiz el ve ayak terlemelerinde iyonto forez ve botoks yöntemlerini kullanabiliyoruz. Iyonto forez yöntemi ağrı veren bir yöntem değil. Belli aralıklarla, ilk zamanlarda bir gün aralarla, daha sonra aralıklar uzatılarak, yaklaşık 7-8 seanslık uygulamayla eller, içerisinde su bulunan bir kabın içerisinde bekletilerek elektrik akımı verilmesi sonucu sinir sisteminin uçlarındaki uyarı durduruluyor ve hastada terleme problemi çözülüyor. Iyonto Forez dediğimiz bu yöntemle yaklaşık yüzde 70 - 80 oranında başarı sağlanabiliyor. Ama bir süre sonra terleme yeniden ortaya çıkabileceğinden "tekrar tedavisi" yapabilmek için ev kullanımı cihazların da kullanılması gerekebiliyor. Iyonto forez'in bilinen hiçbir yan etkisi yok. Ağrısı yok, rahatsız edici bir işlem değil, kolay uygulanabilir. Başarı oranı yüzde 70 - 80 civarındadır.

Botox dediğimiz çok popüler olan ve kozmetikte çok sık kullanılan yöntem aslında çok etkili. Başarı oranı yüzde yüz. Fakat onun da bir dezavantajı var. İşlem iğne ile yapıldığı için ağrı problemi olabiliyor. Ama botoksun iyonto forez' e göre başarı oranı çok çok yüksek. Botox uygulandığında kişide yaklaşık olarak bir yıl boyunca rahatlık sağlıyor. Tekrar seanslarına gerek yok. Bunun yanında botox'un maliyeti iyonto forez' e göre biraz daha fazla. Ama vakaya göre hangi yöntemin seçilebileceğine hekim karar verebilir. Örneğin çok yoğun ve koşuşturmacalı bir yaşam süren biri için 8 seans iyonto forez tedavisi zaman alabilir. Ama botoksu bir kez yaptırdıktan sonra bir yıl rahat edebilir. Yani hangisinin tercih edileceğine kişiye göre karar vermek gerekiyor.

Kaynak:
Cilt Bakımı, Saç Bakımı, Lazer Epilasyon, Estetik, Cilt Temizliği, Cilt İçin Bitkisel Yağlar, Saç, Dudak, Göz, Burun, Vücut, El Bakımı, Güzellik Sırları, Vitaminler