Mustafa Kemal Atatürk'ün akrabalarından bugüne kadar hemen hiç söz edilmedi. Yıllardır kendi içine dönmeyi tercih eden onlarca kişi; kuzenler, yeğenler, halalar ve eniştelerle sayıları 60'ı aşan, Atatürk'le kan bağı olan bu kişilerin bir bölümünün adı 1987 yılında emekli general Burhan Göksel tarafından hazırlanan soy kütüğünde yer almıştı. Ama bir iki kişi dışında hiç ortaya çıkmayan, röportaj vermeyen Atatürk'ün akrabalarını ilk kez Yeni Aktüel gün ışığına çıkardı.


'KIRMIZI HAFIZ'IN ÇOCUKLARI
Mustafa Kemal Atatürk'ün amcası, "Kırmızı Hafız" olarak da bilinen Hafız Mehmet Emin Efendi'nin soyundan gelen şair ve yazar Süreyya Berfe, anlattıklarıyla ailenin şimdiye kadar hep gölgede kalan kanadınıgün yüzüne çıkarıyor. Berfe, ailesinin soy kütüğünü son haliyle hazırlamaya karar vermiş ve çalışmalara başlamış. Berfe bugün hayatta olan akrabalarına sesleniyor ve özellikle çok az bilgi sahibi olduğu, ailenin Erbatur ve Altay kanadından akrabalarının kendisine ulaşmasını istiyor.


ONLARI İHMAL ETMEMİŞ
Bu akrabaların anlatımlarından, "akraba canlısı" bir Mustafa Kemal portresi çıkmış. Kuzenlerini, yeğenlerini her fırsatta kollayan, onları Çankaya ve Dolmabahçe'de ağırlayan, kuzenlerinin çocuklarını öz çocukları gibi benimseyen bir Mustafa Kemal! Devlet meselelerinden arta kalan zamanlarda yakınlarını ihmal etmemek için çaba gösteren, sünnet, nişan ve nikh törenlerini bizzat düzenleyen, onlarla sabahlara kadar keyifle vakit geçiren bir "reisicumhur."


NEVİN Anul, Atatürk'ün amcası Hafız Mehmet Emin Efendi'nin beşinci kuşaktan torunu. 1929 doğumlu Nevin Anul oğlu, kızı ve torunuyla birlikte Harbiye'deki evlerinde mütevazı bir hayat yaşıyor.

* Atatürk'ü nasıl hatırlıyorsunuz?

Yedi, sekiz yaşlarındaydım. Vüsat teyzemin kızı Nesrin'in Park Otel'deki düğününe gelmişti. Gelinle biraz dans edip oturmuş, sonra üst kata çıkmıştı. O gece, düğündeki herkesin hatta üst kattaki yabancı turistlerin bile davetlisi olduğunu söylemişti. Düğün sabaha kadar devam etmişti. Düğünden sonra Ankara'ya gittiği ve hastalandığı aklımda. Sonra kendisini kaybettik.

* Anneniz Atatürk'e yakın mıydı?

Yakındı. Kadıköy, Yeldeğirmeni'nde oturuyorduk. Annemi motorla alır denizden saraya götürürlerdi. Ama Vüsat teyzem daha yakındı ona. Daha sık giderdi saraya. Atatürk, Vüsat teyzemi çok severdi.

* Sabiha Gökçen ile de tanışır mıydınız?

Tabii. Annem, teyzem ve Sabiha Gökçen birlikte vakit geçirirdi. Vefatına kadar görüşürdük de...