Oğuz Han Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Oğuz Han Kimdir?

 1. Oğuz Han Kimdir?

  Oğuz Han Kimdir?Doğum tarihi tespit edilememiştir. İlk Hun hükümdarı Teoman ın oğludur. Teoman ın başka bir karısından ve Oğuz Han dan yaşça küçük bir oğlunun annesi, kendi oğlunu tahta geçirmek için çareler aradı ve sonunda Teoman ı kandırarak Oğuz Han ı güney-batı komşuları olan Kuşanlara rehin yollattı. O dönemdeki hukuk anlayışına göre, rehin, barış teminatı demekti. Oğuz Han ın üvey annesi, oğlunun tahta geçmesini garantilemek için, Teoman ı bir kere daha kandırarak Kuşanlara savaş açtırdı.


  Anlaşma bozulduğundan, Oğuz Han ın Kuşanlar tarafından öldürülmesi gerekiyordu. Fakat Oğuz Han, süratle ülkesine kaçtı. Babası buna sevindi ve ödül olarak ona 10 bin askerlik bir vilayet verdi. Oğuz Han, yakaladığı bu imkanı iyi kullandı. Kahramanlık ve teşkilatçılık gibi özelliklerini kullanarak, kin duyduğu babasına karşı askeri hazırlığa başladı. Elindeki orduyu bir savaş makinesi haline getiren Oğuz Han, alışılagelmiş bir silah olan oku da geliştirerek menzilini uzattı. Hazırlıklarını tamamladıktan sonra, babasının üzerine yürüdü ve onu yenerek M.Ö. 209 yılında Hun tahtına çıktı.

  Hun Devleti nin başına geçen Oğuz Han ın ilk işi, doğudaki Tunguzları ortadan kaldırarak, Hazar Denizi ne kadar olan bölgedeki bütün Türk boylarını da hakimiyeti altında toplamak oldu.

  Türk boylarını birleştirerek ilk defa Türk birliğini kuran Oğuz Han ın devletinde, boylar iç işlerinde serbestti. Bu gelenek Osmanlılara kadar geldi. Boylar, merkezî devlete sadece vergi ya da haraç vermek ve asker hazırlamakla yükümlüydü.

  Oğuz Han, M.Ö. 209-174 yılları arasında geçen otuz beş yıllık kağanlığı sırasında, devamlı savaş halinde oldu. Ülkesinin sınırları Hazar Denizi nden Hint Okyanusu na, Himalayalardan Sibirya ya kadar genişledi. Hun saldırılarına karşı inşa edilen Çin Seddi bile Oğuz Han ordularını durdurmaya yetmedi.


  Nitekim Oğuz Han, bir seferde 320 bin kişilik bir orduyla Çin in içlerine kadar girerek Çin Hükümdarı Kao-Ti yi, ülkesinin kuzey bölgelerini Hunlara terk ederek, Hun devletine vergi ödemeye mecbur bıraktı. Çinliler, 58 yıl müddetle bu vergiyi ödedi. Oğuz Han M.Ö. 174 yılında ölmüştür. Oğuz Han ın Türkçe deki başka bir adının Alp Er Tunga olduğu, aynı ismin Çin kaynaklarında Mete olarak geçtiği rivayet olunur.

  Oğuz Han, Oğuz Destanı nda şöyle tasvir edilir:
  Samur omuzlu, kurt belli bir yiğitti. Gözlerinin içi nur, avuçlarının içi kandı. Kırk gün anasının sütünü emdi, bir daha emmedi. İki üç yaşında iken ata binmeye başladı. Yetişip aklı erer yaşa gelince Oğuz a haber verdiler ki yakın ormanda bir canavar türemiş, bir iki şehrin sürülerine ve insanlarına aman vermiyor. Ormana gitti, bir geyik buldu ve ortalıkta bir ağaca bağladı gitti. Ertesi gün gelince geyiği yenmiş buldu. Bu sefer bir ayı buldu, yine o ağaca bağladı ve gitti. Daha sonra geldiğinde onun da kemiklerine rastladı. Bu defa kendisi o ağaca dayanıp gecelemeye başladı. Hazır ava alışan canavar geldiğinde, başıyla Oğuz un kalkanına dokundu, dövüştüler; o, canavarı yendi, başını getirdi; komşu şehirler halkı düğün bayram ettiler. Büyükler bir araya gelip kendilerini bayrağı altında birleştirecek olanın bu Oğuz olduğunu anladılar. Hepsi onun çevresine toplandılar.


 2. 2010-10-18 #2
  Bende boyumdan gurur duyuyoru Yildiz hanin torunu olmaktan

 3. 2011-10-16 #3
  Bu Tamanmen Yanlıştır İyi Araştırılıp Yeniden Yazınız Herkeze Yanlış Bilgi veriyosunn!!!!

 4. 2012-03-27 #4
  Alıntı:
  kayıtsız üye Nickli Üyeden Alıntı
  bende boyumdan gurur duyuyoru yildiz hanin torunu olmaktan
  bende cengiz hanın soyundan geliyorum

 5. 2012-08-20 #5
  bnde oğuz hanın soyundan glıom oğuzhanın üçokalr boyundan gökhanın çepni boyundanım ne mutlu türküm diyene we türkiyedki azerbyycndaki türkmenstanki türklerin çoğunu soyu oğuz han dan gelir o orta astada yşmz ama nesli orta doğuda ..

 6. 2012-12-27 #6
  bence oguz han nı iyi tanımak isteyenler HÜKÜMDAR kitapını okususun lar.or da bebekliginden ölümüne kadar her bilgi var

 7. 2013-04-02 #7
  HÜKÜMDAR isimli kitabın yazarı kimdir. teşekkürler

 8. 2013-04-17 #8
  bencede yukarda yazilanlar yanlis sadece bi kac kismi dogrudur oguz hani babasi teoman degil kara handir annesinin ismi isi ay haturdur babasin ikinci karisindan olan oglunun ismide turan dir .. gercekden oguz han'in hayatini okumak isterseniz size onerebilcegim cok guzel bir kitap var ( hukumdar ) mustafa cevik . tesskurler

  Okunma: 29199 - Yorum: 7 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -