Amerikalı Uzmanlar Kağıt Pil Üretti - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Amerikalı Uzmanlar Kağıt Pil Üretti

 1. Son yıllarda elektronik eşyaların giderek küçüldüğü elektronik dünyası, şimdi de pillerin küçülmesine tanıklık ediyor. Amerikalı bilim adamları, uzaktan bakıldığında sadece minik bir kâğıda benzeyen bir pil geliştirdi.


  Kağıt pilin, üç yıl içinde satışa sunulabileceği belirtiliyor.

  Kağıt pili geliştiren bilim adamlarından Dr. Robert Linhard, yeni pilin "uzayda da, çölde de, kutuplarda da" kullanılabileceğini söyledi. New York'taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nden olan Linhard, "Bu cihazın esnek görünmesinin yanında asıl avantajı, çok farklı sıcaklıklarda da kullanılabilmesi. Hem çok sıcak, hem çok soğuk yerlerde kullanılabiliyor. Bu da pilin kullanıldığı cihazın, sert iklim koşullarında da kullanılmasına olanak sağlıyor." diye ekledi. Kağıt pilin başka alanlarda ve farklı ortamlarda da kullanılabileceğini belirten Doktor Linhard, kağıt pille çalışan ürünlerin de üç yıl içinde satışa sunulmasını beklediklerini ifade etti.  KAĞIT PİL NASIL ÇALIŞIYORDUR?

  BBC'de yer alan habere göre bilim adamları, deneyleri sırasında önce kağıdı küçük bir karbon tüpün içine koydu ve böylece kağıtta enerji saklanmasını sağladılar. Her pil gibi, kağıdın da bir elektrik ileticisine gereksinimi ortaya çıkması üzerine de bilim adamları mekanizmanın harekete geçebilmesi için, insan kanı, teri veya idrarının işe yarayabileceğini keşfetti.


  Böylesine ince ve küçük bir pilin, diğerlerine göre daha esnek bir yapıda olduğu, mesela kalp atışlarını düzenleyen cihazlarda kullanılabileceği belirtiliyor.

 2. 2008-03-02 #2
  çok enterasan.

 3. 2008-03-02 #3
  Bu resimdeki gibi galibaa...

  O değilde pillerin çevreye ve insan hayatına oldukça fazla zararı olduğunu okumuştum bi ara (cıva, kadmiyum, kurşun, çinko vb...) içerdiğinden dolayı...
  Belki kağıt piller bunun etkisinide azaltır...

  Okunma: 1583 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -