Nike şirketi, futbol teknolojisinde yeni bir dönemi başlattı ve Total 90 Aerow adını verdiği 'bilimsel ve teknolojik' geliştirilmiş topu pazara sundu. Yeni tasarım, eşmerkezli renkli halkaların kullanımına dayanıyor.

Bu halkalar topun, sahanın ve stadın her yanından ve sporcular tarafından görülme olasılığı, standart ve simetrik desenli bir topa kıyasla çok artıyor. Yeni top İngiliz ve İspanya profesyonel futbol liglerine resmi topu olarak kabul edildi.

Görme duyusu konusunda uzman bilimadamlarının ortak çalışması sonucu, futbol ortamında insan gözünün en rahat algıladığı renkler saptandı. Total 90 Aerow Hi-Vis kod adıyla anılan dünyanın en kolay görülen topu bu şekilde tasarlandı. Total 90 Aerow geliştirilirken, havada süzülmesi, yeni hız, doğruluk ve tutarlılık standartlarına uygunluğu dikkate alındıböylece futbol topunda yeni standartlar oluşturuldu.


İstenilen noktaya

Topun koruyucu tabakası içinde, ayaktan çıkışı hızlandıran ve dayanıklılık sağlayan 6 katmanlı bir yapı var. Ayrıca aerodinamik özelliklere sahip yeni dış kaplaması, topun daha uzun mesafelere istenen doğrultuda gitmesini sağlıyor.

Topun koruyucu tabakası içinde bulunan sıkıştırılmış Zote köpüğünden bir katman ile sertleştirilmiş lateks kauçuktan iki katman, topa vurulduğunda "trambolin" etkisi yapıyor.

Böylece vuruş noktasında ayaktan çok daha hızlı bir çıkış yapması sağlanıyor. Bu yeni bir teknoloji ile basınç topun tüm bölgelerine eşit bir dağıtıyor. Topun 6 kanatlı kesesi, her taraftan eşit olarak şişirilmesini sağlıyor. Topun yüksek performanslı Teijen koruyucu tabakası içine oyulmuş mikroskobik kanallar, sapmayı azaltıyor ve Total 90 Aerow topun dengeli bir biçimde süzülmesi garanti altına alınıyor.