Astronomlar, Güneş sistemi dışında yeni bir kategoriye soktukları gezegenler keşfetti

Bu gezegenler, kendi güneşlerinin etrafında olağanüstü hızla dönüyor. Öyleki, bazıları bu turu bizim günümüzle bir günden daha kısa sürede tamamlıyor.

Nature dergisinin son sayısına göre, ABD'nin Maryland eyaletindeki Baltimore uzay enstitüsünden Kailash Sahu ve Amerikalı, Şilili, İsveçli ve İtalyan meslektaşları, tespit ettikleri en az 5 gezegene "çok kısa devirli gezegenler" (İngilizce kısaltmasıyla USPP) adını verdi.

Bilim adamları, son 10 yıl içinde Güneş sistemi dışında 200'den fazla gezegen keşfetti. Bunların hızlılarının kendi güneşlerinin çevresindeki dönüşleri 1,2 ila 2,5 gün sürüyor.

Sahu ve ekibi, bu keşfi Samanyolu'nun ortalarında yıldız bakımından zengin Yay takımyıldızında yaptı. Araştırmacılar, Hubble uzay teleskobunun gönderdiği verilerden yararlanarak tespit ettikleri 16 gök cisminden en az beşinin "çok hızlı" gezegen olduğuna hükmetti.

Bu yeni gezegenlerin en hızlısı, güneşinin etrafındaki turu, bizim zamanımızla 0,42 günde tamamlıyor. 5 muhtemel "çok hızlı" gezegen, bizim güneşimizden daha küçük güneşlerinin çevresinde dolanıyor. Bu da onları şimdiye kadar en hızlı döndüğü düşünülen "Sıcak Jüpiter" kategorisindeki "gaz devi" gezegenlerden ayırıyor.