MALZEMESİ

8 su bardağı süt
4 su bardağı süzme bal
4 su bardağı pirinç unu
2 su bardağı tuzsuz tereyağı
2 su bardağı badem içi
Yarım kilo kaymak

HAZIRLANIŞI

Sütü bir tencerede, balı da başka bir tencerede kısık ateşte kaynatın. Sütün kesilmemesine balın da ağdalanmamasına dikkat edin. Kaynamış sütü ve balı sıcaklıklarını korumaları için çok kısık ateşte bekletin. Dibi yuvarlak, yayvan bir tencerede tereyağını eritin.

Erittiğiniz yağa pirinç ununu ekleyerek bir süre karıştırın. Kıvamına geldiğinde sıcak sütü ve sıcak balı azar azar dökerek karıştırmaya devam edin. Koyu bir hamur haline getirin. Hamur, çektiği yağı bırakmaya başlayıncaya kadar pişirmeye devam edin.Piştikten sonra helvayı içi yağlanmış bir bakır tepsiye alın ve elinizle düzelterek yayın.

Helva soğuyunca dilimleyip servis tabağına alın. Helva dilimlerinin üzerine birer parça kaymak yerleştirin. Bademlerle süsleyip servis yapın. Bu helva, süzme bal yerine tozşekerle de yapılabilir 4 su bardağı tozşekeri, 2 su bardağı su ile kaynatın. İçine kaynamış sütü ekleyip sıcaklığını muhafaza edecek şekilde bekletin. Sonra orta ısılı fırında bademleri, sararıp kızarana kadar pişirin. Üzerine yarım kilo koymağı yayarak bademle süsleyin. Soğuduktan sonra servis yapın.