(doğum 17 Ocak 1982) ABD'li basketbol oyuncusunun annesi ve babası daha küçükken ayrıldı ve wade 8 yaşına kadar annesiyle yaşadı. 8 yaşında babasıyla yaşamaya başlayan wade o zamanlar futbol ve basketbolla ilgilenirdi. Babası bir fabrikada çalışıyordu ve aynı zamanda fabrikanın yanındaki takımın koçluğunu yapıyordu. Wade'in basketbola olan ilgisi artmıştır. Lisenin basketbol takımına girmiştir fakat abisi takımın yıldızıdır.


Wade abisi mezun olunca bütün bir yaz basketbol oynatıp, takımın yeni yıldızı olmuştur. Üniversiteler Wade mezun olurken ona burs vermemiştir. Çünkü notları çok kötüydü. Bir üniversite bir şartla burs vermiştir: Bir sene boyunca hiç basketbol oynamıyıp sadece ders çalışması gerektiği şartıyla. Wade bir sene ders çalışıp notlarını yükseltmiş ve şimdi de nerelerde. Şubat 2007 itibariyle NBA'da Miami Heat formasını giymektedir. Lakapları "Flash" ve "D-Wade"dir. Wade 2006 yılında Sports Illustrated dergisi tarafından Yılın Sporcusu seçilmiştir. Alışılmadık telaffuzuna rağmen birçok otorite ismini Dwayne gibi telaffuz etmektedir. Yazılı basında da aynı hata sıklıkla yapılmaktadır. Wade son yıllarda NBA'nın en popüler oyuncularından biri olmuştur. Wade, 2005 play-offlarından 2006-07 sezonunun ortalarına kadar iki sene boyunca forması en çok satılan oyuncu olmuştur. Bu da onun ne kadar çok sevildiğinin bir göstergesidir.


2003 NBA Seçmelerindende beşinci sıradan seçildiğinde çok fazla tanınmamış olmasına rağmen, bugün NBA'in en çok tanınan genç ve kendini ispatlamış oyuncularından biridir. İlk sezonunda Çaylaklar Karması'na seçilen Wade sonraki iki yılda All-Star seçilmiştir. Üçüncü sezonunda takımını final serisinde Dallas'ı 4-2 yenerek şampiyonluğa taşımıştır. Ayrıca final MVP'si seçilmiştir.


595 - Dwyane Wade Kimdir?