O dönemde, ilkel ve kaba bir nitelik taşıyan futbol, 1863 yılında futbol ile rugby oyununun birbirinden ayrılmasıyla birlikte ilk oyun kurallarına sahip oldu. Buna göre futbola şekil veren, ancak günümüzde kullanılmayan kurallardan bazıları şöyle belirlendi:


602 - 144 Yıl Önceki Futbol Oyun Kuralları

İki takım her atılan golden sonra kaleleri değişir

Bir oyuncu topun önüne geçtiği anda oyun dışı kalır ve mümkün olduğunca çabuk topun arkasına geçmelidir. Eğer top kendi takımından bir oyuncu tarafından pas olarak atılmışsa, rakip takımdan biri ya da kendi takımından topun gerisinde herhangi bir takım arkadaşı dokunana kadar topa dokunamaz.

Bir gol ancak top kale direkleri arasından hangi yükseklikten olursa olsun, taçtan atılmadığı, taşınmadığı takdirde yapılacaktır.

Rakip kaleye doğru top ile koşan bir oyuncunun rakipleri şarj yapma, çekme, çelmeleme ve topu alabilmek için mücadele edebilme hakkına sahiptirler. Fakat hiçbir oyuncu aynı anda hem çekilip hem de çelmelenemez.

Bir oyuncu, ancak doğru bir şekilde topu yakalarsa veya ilk vuruşta top kendisine gelirse, başka birine pas verebilir ya da vurabilir.

Hiçbir oyuncu koruyucu tabakalar, demir plakalarla botlarını takviye edemez.

Yıllar içinde kurallarda yapılan değişiklikler

603 - 144 Yıl Önceki Futbol Oyun Kuralları

Yıllar içinde oyun kurallarında yapılan değişikliklerle daha çekici hale getirilen futbolda, 1865-1866 yıllarında ofsayt kuralı getirilirken, aynı yıl kalelerin yüksekliği de yeniden düzenlenerek 5 metre (günümüzde 2.44 metre) yüksekliğindeki kale direkleri 1.80 metreye indirildi.

1870 yılında hava toplarının elle tutulması kuralı kaldırılırken, 1871 yılında ilk kez kalecilerden bahsedildi ve topu elle tutma hakkı sadece kalecilere verildi. 1872 yılında topun ölçüleri belirlenirken, bundan bir yıl sonra da korner kuralı, 2 yıl sonra da kalelerin devreler itibariyle değiştirilmesi kuralı kabul edildi.

1881 yılında ilk kez hakemin varlığından söz edildiği futbol kurallarında, 1883 yılında taç atışları el ile yapılmaya başlanmasının ardından 1884 yılından itibaren hakemlerin karşılaşmalarda kayıtsız şartsız tek yetkili olmaları kararlaştırıldı.

Zaman içinde değişen kurallar

Zaman içinde futbol oyun kurallarında yapılan ve futbolu daha çekici hale getiren kurallardan bazıları ise şöyle oldu:

604 - 144 Yıl Önceki Futbol Oyun Kuralları

1891 yılında penaltı vuruşu getirildi ve kale ağlarından bahsedildi.

1905 yılında penaltı atışları sırasında kalecilerin kale çizgisi üzerinde durması kuralı eklenirken, bu kural 1929 yılında 'kaleci, penaltı vuruşu yapılana kadar çizgi üzerinde durmalıdır' şeklinde değiştirildi.

1912 yılından itibaren kalecilerin topu elleriyle oynamaları yalnızca ceza alanı içi ile sınırlandırıldı.

1925 yılında ofsayt kuralında değişiklik yapılarak 3 oyuncu şartı 2'ye indirildi.

1937/1938 yıllarında oyun kuralları, önceki kurallar esas alınarak maddeler haline getirildi ve daha kolay anlaşılması için yeniden yazıldı.

1976 yılında ilk defa sarı ve kırmızı kartlar kullanılmaya başlanıldı. Bu yıllardan sonra da birçok kural değişikliğine daha uğrayan futbolda, 1990 yılında ikinci kez değiştirilerek bugünkü şekline dönüştürülen ofsayt kuralına, 1995 yılında yorumunun genişletilmesiyle aktif-pasif ayrımı getirildi ve hücum futbolunun daha da geliştirilmesi sağlandı.