Anakart Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Anakart Nedir?

  1. Anakart, fiberglasttan yapılmış, üzerinde bakır yolların bulunduğu, genellikle koyu yesil bir levhadır. Ana kart üzerinde, mikro işlemci,bellek,genişleme yuvaları, BIOS ve diger yardımcı devreler yer almaktadır.Yardımcı devrelere örnek sistem saatidir. Bütün kartların anası diyoruz; çünkü PC'nin diğer bileşenleri bir şekilde anakarta bağlanıyor, birbirleri ile anlaşmak için anakartı bir platform olarak kullanıyor; yani PC'nin "sinir sistemi" anakart üzerinde yer alıyor.


    Anakart Nedir?


    Üzerinde yongalar, transistörler, veriyolları, çeşitli donanımlar için yuvalar, slotlar, bağlantı kapıları, soketler bulunan irice bir baskılı devre. Bir PC'nin hangi özelliklere sahip olabileceğini belirleyen en önemli bileşen, çünkü anakart üzerindeki elektronik bileşenler bu PC'ye hangi tür işlemciler takılabileceğini, maksimum bellek kapasitesinin ne kadar olabileceğini, bazı bileşenlerin hangi hızlara çıkabileceğini, hangi yeni donanım teknolojilerini destekleyebileceğini belirliyor.


     Konuyu Beğendin mi?
  2. 2007-06-06 #2
    pover düğmesinin bağlan tı kablosunu anakarttan çıkardım bu kobloyu takacam yeri tekrar bulama dım ankartın markası asus a7s333 bunun cvabını resimli bir şekil de anlatırsanız iyi olur

  Okunma: 29941 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 3.65/5 - 16