Performans konusunda iddialı kullanıcıların tercih ettiği markaların başında gelen Gigabyte, GA-G1975X adlı hız canavarı anakartında yine teknolojinin vardığı son noktayı kasalarımıza taşıyor. Adından da anlaşılabileceği gibi üzerinde Intel'in 975 yonga seti bulunan anakart, LGA 775 soketini kullanan Celeron ve Pentium serisi işlemcilerle çalışıyor. Aynı zamanda bu anakart 65 nm teknolojisi ile üretilen Conroe işlemcilere de hazır bir şekilde geliyor.

GA-G1975X'de 533/800/1066 MHz FSB hızları destekleniyor, ayrıca 533 ve 667 MHz'lik DDR2 bellek modülleri de bu anakartta kullanılabiliyor. Çift kanal desteği bulunan 4 bellek yuvasına toplamda 8 GB kapasitesinde bellek takılabiliyor. Anakart üzerinde 2 adet de PCIe x16 slotu bulunuyor. Böylece iki ekran kartını SLI olarak sisteminize bağlamanız mümkün oluyor.


Anakartlarında kendine has performans çözümleri sunan Gigabyte, bu üründe de hünerini sergilemiş. İşlemcinin soğutucusundan çıkan sıcak havanın kasanın içerisinde dolaşmasını engellemek için tasarlanmış tüpler, fanların da yardımıyla sıcak havayı en sağlıklı biçimde toplayarak arka panelden dışarı atıyor.


Özellikle overclock sonrası sıcaklığı daha da artan işlemciden yayılan yüksek ısının kasa atmosferini bozmasını engelleyen bu sistem, anakartından en fazla performansı almak isteyen kullanıcılar için gerçekten çok büyük bir avantaj oluşturuyor.

Tüm bunların dışında 2 adet 4 MB'lık Award BIOS'a sahip olan anakart, herhangi bir firmware hatası ya da virüs saldırısıyla karşılaşıldığında sistemin her şeye rağmen çalışır durumda kalmasını sağlıyor. Yine BIOS seçeneklerinin Gigabyte'a yakışır biçimde detaylı ve kullanışlı olması da ince ayar yapabilmeyi kolaylaştırdığından overclock severleri fazlasıyla memnun edecek bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.