Kahkaha Atmaktan Çekinmeyin

Fazla gülenlere, kahkaha atanlara pek de iyi gözle bakılmayan bir toplumda yaşıyoruz. Ama diğer taraftan içten gülmenin, kahkaha atmanın stres seviyesini ciddi anlamda düşürdüğünü söylüyor uzmanlar. Hatta Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin yaptığı son araştırmanın sonuçlarına göre gülmek insan ömrünü ortalama 7 yıl uzatıyor.


1031 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...

Meyveleri Dolapta Fazla Bekletmeyin

Bilimsel araştırmalarla İtalyanların İngilizlerden ortalama 2 yıl daha uzun yaşadığı tespit edilmiş. Bunu duyan İngilizler araştırmayı ilerletmiş ve ilginç bir sonuca varmışlar. Buna göre likopen gibi antioksidandan zengin meyve ve sebzeleri yaşamlarından eksik etmeyen İtalyanlar besinlerini fazla bekletmeden tüketiyorlar. Hatta çoğu zaman buzdolabı bile kullanmadan besinleri direkt oda ısısında tutuyorlar. Araştırma oda ısısında tutulan yiyeceklerin (çok da uzun süre saklanmamak kaydıyla) besin değerinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Özellikle muz ve şeftali gibi meyveleri buzdolabı yerine dışarıda tutmak besin değerini korumak açısından önemli.


1032 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...

Haftada 5 Kez Bir Avuç Fındık Yiyin

Öğün aralarında fındık atıştırmayı adet edinenler yaşam sürelerine 2 yıl 9 ayı ekleyebilir! Bunu biz değil ABD Kaliforniya'daki Loma Linda Üniversitesi araştırmacıları söylüyor. Çünkü fındıktaki antioksidan seviyesi çok yüksek.

1034 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...


Her Gün 5 Bin Kalorinin Altında Yiyin

Okinawa Adası'ndaki Japonların Avrupalılara göre ortalama 6 yıl daha uzun süre yaşamalarının nedenini biliyor musunuz? Çünkü onlar Avrupalılara göre her gün yüzde 40 daha az kalori tüketiyorlar. Uzmanlar aldığımız kalorilerin enerjiye dönüşürken serbest radikallerin ortaya çıktığını, bunların da vücudumuza zarar verdiğini söylüyor. Yani ne kadar az yersek o kadar az serbest radikal üretiyoruz. Uzmanlar günlük ortalama 1900 kalorinin bir yetişkin için yeterli olduğunu söylüyor.

1035 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...


Haftada 2000 Kalori Yakın

ABD'nin önde gelen tıp fakültelerinden Harvard Üniversitesi uzmanları egzersizin ömrünüze 2 yıl eklediğini söylüyor. Hiç spor yapmadıysanız başlangıç olarak haftada 4 gün yarım saatlik bir yürüyüş yeterli. Bundan sonraki aşamada haftada 5 gün 1 saati hedeflemelisiniz. Egzersizi arttırdıkça daha çok fayda göreceksiniz.

1036 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...


Kendinize Güvenin
Hayvanlar üzerinde yapılan bir deney 'utangaçlığın' ömrü kısaltabileceğini ortaya koydu. Alışkanlıklarından farklı, yeni bir şeyle karşılaştıklarında kendilerine güvenen farelerin diğerlerine göre yüzde 20 uzun yaşadığı gözlemlenmiş. Eğer şansınızı denemek konusunda cesur davranırsanız daha iyi işler bulabilir ve daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

1037 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...


Dumandan Uzuk Durun
Bristol Üniversitesi araştırmacıları 'reddettiğiniz' her sigara 11 dakika daha fazla nefes almanızı sağlıyor diyor. Sigarayı tamamen bırakmanın ömrü ortalama 5 yıl uzattığı da söylenenler arasında.

1038 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...

Kırmızı Renkli Meyveler Sofrada Olsun

Uzmanlar kırmızı renkli meyvelerin içinde bulunan 'resveratrol' adlı maddenin hücrelerimizin ömrünü yüzde 80 uzattığını belirtiyor. Yine aynı madde DNA'nın tamiri için de gerekli genleri uyarıyor. Daha sağlıklı bir DNA'nın daha uzun bir yaşam olduğunu söylememize gerek var mı?

1039 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...


Bardağın Dolu Tarafını Görün

ABD'nin saygın sağlık kurumlarından Mayo Clinic uzmanları, 'iyimser'lerin genç ölme ihtimallerinin 'kötümser'lere oranla yüzde 50 oranında azaldığını söylüyor. Bunun sebebinin de muhtemelen iyimserlerin düşük tansiyon ve stres düzeyine sahip olmaları iddia ediliyor. Kısacası iyimserler daha sağlıklı bir yaşam sürüyor.

1040 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...

Serbest Radikal Seviyenizi Ölçün

Serbest radikallerin yaşlanmayla direkt ilgisi var. Çünkü DNA hücrelerine zarar veriyorlar. ABD'deki Washington Üniversitesi araştırmacıları serbest radikal seviyesini düşürdükleri farelerin yaşam sürelerini yüzde 20 artırdıklarını tespit etmiş. Serbest radikal seviyesini ölçmek için kandaki üreye bakılıyor. Daha ayrıntılı bilgiyi bir iç hastalıkları uzmanından alabilirsiniz.

1041 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...

Kolesterole Dikkat!

Evet iyi kolesterol (HDL) değerine dikkat! Çünkü yüksek seviyede HDL, düşük seviyedeki LDL'ye (kötü kolesterol) göre kadınları kalp krizine karşı daha çok koruyor. Buna karşı ne yapabilirim diyenler için uzmanların önerisi günden 1 kadeh şarap tüketmeleri.

1042 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...


Şekerleme Yapın

Yapılan araştırmalar öğleden sonra yapılan şekerlemenin kalp krizi geçirme riskini yüzde 34 azalttığını gösteriyor. Bunun bir diğer kanıtı da 'siesta'yla ünlü İspanya'da kadınların diğer Avrupa ülkelerine göre 3 yıl daha uzun yaşamaları!

1043 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...

Mesai Saatlerini Azaltın

Eğer haftada 51 saatten fazla çalışıyorsanız, bilin ki yüksek tansiyon ve dolayısıyla beyin kanaması riskiniz yüzde 25 artıyor. Bu da ömrünüzden 3 yıl çalıyor. Araştırmalar en sağlıklısının haftada 39 saat ve bunun altında çalışmak olduğunu gösteriyor.

1044 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...


Yeni Arkadaşlar Edinin

Avustralya'daki Flinders Üniversitesi uzmanları iyi arkadaşlıkların insan yaşamını 10 yıl kadar uzatabildiğini söylüyor. Eğer sıkıcı bir sosyal hayatınız varsa harekete geçmenin tam zamanı şimdi. Kız arkadaşlarınıza daha çok vakit ayırın. Birlikte yogaya, spora gidin. Veya iş çıkışı bir kafede buluşun
.

1045 - Daha Sağlıklı, Başarılı ve Mutlu Olmak İçin...