İki Osmanlı Askeri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İki Osmanlı Askeri

 1. Yıl 1912...

  İngilizler Hindistan'ı işgal eder, Hindistan Kralı Osmanlı'dan yardım ister.Yıllardır savaş içinde olan Osmanlı bu yardımı karşılıksız bırakmamakla birlikte 350 kişilik bir askeri birliği gemiyle
  Hindistan'a gönderir.

  350 kişilik birlikten 20 kadarı hastalıktan yolda şehit olur, kalan 330 Osmanlı askeri Hindistan'a çıkarlar ve ingilizlerle savaşmaya başlarlar.

  Mühimmat açısından kısıtlı olan Osmanlı askerleri birkaç günlük mücadeleden sonra teknolojik donanıma sahip ingiliz askerleri karşısında yenik düşerler. 40 kadarı esir alınır, diğerleri de savaşta
  şehit olur.

  Savaş bittikten sonra bu 40 Osmanlı esir askeri ingilizler gemilerde çalıştırmaya başlarlar. Bu gemi bir seferinde Avustralya'ya uğrar. iki Osmanlı esiri bir yolunu bulup kaçarlar.

  Bir süre sonra, adı Karadeniz diyarından Menteşeoğlu Abdullah olan, baba mesleği dondurmacılığa başlar. Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet de Kasaplık yapar.

  1918 yılında Avustralya Çanakkale'ye asker çıkarır ve bizim iki Osmanlı askeri olayı duyarlar. Hemen buluşup durum değerlendirmesi yaparlar. Biz Osmanlı askeriyiz ve Avustralya'da yaşıyoruz. Avusturalya devleti Osmanlı'ya savaş açmış ve bizim ülkemizi işgale gitmiş. Bundan dolayı biz de Avustralya devletine savaş açalım derler. Alırlar kağıdı kalemi ve yazarlar:

  Sayın Avustralya Başkanı Eksalans hazretleri;
  Biz iki Osmanlı askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki devletimiz Osmanlı'ya Avustralya devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale'ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki Osmanlı askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız. Bu bir Osmanlı fermanıdır. Ekselansların bilgilerine duyurulur.
  Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet,
  Karadeniz diyarından Menteşeoğlu Abdullah

  iki Osmanlı askeri, Sidney'in 250 km. uzağında Karlıdağlar denilen bölgede önce virajlarda tren raylarını sökerek 3 treni devirirler. Üçüncü tren kazasında askeri muhimmat bularak silahlanırlar. Aynı bölgede 8 karakol basarlar ve karakollardaki askerlerin tamamını vururlar. Ne olduğunu bir türlü çözemeyen Avustralya devletinin sonunda iki Osmanlı askerinin yazmış olduğu mektup akıllarına gelir ve mektubun atıldığı bölgeye 250 kadar asker gönderirler. iki Osmanlı askeri aranmaya başlanır. Bir kaç gün sonunda sıcak çatışma olur ve Osmanlı askerleri bu Karlıdağlar da şehit edilir. iki askerin mezarı şu an da Sidney'e 250 km. uzakta Karlı Dağlar'da ve mezarlarında fotoğraf çekmek yasak. Avustralyalılar iki Osmanlıaskeriyle savaştık demek zorlarına gittiği için bu askerlere Hindistan asıll diyorlar. Oysa Hindistan'da ne Karahisar diyarı, ne de Karadeniz diyarı diye bir bölge yok.

  Bu bilgi Hindistan Büyükelçiliği'nin açıklamasından çıkarılmıştır.   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2007-02-03 #2
  bizde türküz,ülkemizi seviyoruz diye geciniyoruz :(
  ne varsa eski toprakta var walla

 3. 2007-02-05 #3
  türk askeri budur işte türkü devirmek kolay değil..

 4. 2007-04-21 #4
  harika bişey yaa

  Okunma: 4313 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 5/5 - 1