Uluslararası Astronomi Birliği kabul ederse, Plüton'un uydusu Charon, UB313 ve Jüpiter ile Mars arasında bulunan Ceres, Güneş Sistemi'nin yeni gezegenleri olacak

Plüton'un uydusu olan Charon gezegenliğe terfi edebilir.

PRAG - Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da toplanan Uluslararası Astronomi Birliği, gezegen tanımını tartışıyor. Toplantının en önemli gündemi, Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin sayısının artırılması. Yeni bir tasarı, 3 göktaşının gezegen sayılmasını öneriyor. Tartışmaların merkezinde en küçük gezegen Plüton'un gezegen statüsünü ne kadar hak ettiği yatıyor. Bilim insanları, Plüton'un gezegen statüsünü sürdürmesi halinde, onun gibi 3 göktaşı daha gezegen ünvanı alacak. Oylama 24 Ağustos'ta yapılacak.


Tasarıyı sunan Richard Binzel, gazetecilere "75 yıl aradan sonra Güneş Sistemi'ne yeni gezegenler ekleyeceğiz" diye konuştu. Bir göktaşının gezegen ünvanı alabilmesi için 2.500 bilim insanının tasarı üzerinde anlaşması gerekiyor. Tasarıyı değerlendiren bilim insanları, Plüton'un yeni bir gezegen tanımı için temel alınacağını, bu süreçte Güneş Sistemi'nin gelecek yıllarda yeni üyeler kazanabileceğini vurguluyor.