Aslında Üstün Zekalısınız - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Aslında Üstün Zekalısınız

 1. Son bilimsel araştırmalara göre, bireylerin büyük bölümü yeteneklerini küçümsüyordur.

  Aslında sınırsız bir öğrenme ve yaratıcılık yeteneğine sahipsiniz. İnsan beyninin bilinen yeteneklerinin yüzde 95'i son 20 yıl içinde öğrenildi. İşte çağdaş zeka ve beynin doğası üzerine yapılan araştırmalardan çarpıcı sonuçlar.

  Çoğumuz geleneksel IQ (Zeka düzeyi) testine dayalı bir zeka konseptiyle büyüdük. IQ testi, Alfred Binet (1857-1911) tarafından bulundu. Binet'in psikolojiye aşırı ilgisi vardı. Özellikle, çocukların akademik potansiyelinin değerlendirilmesinde kültür ve sınıf önyargılarının üstesinden gelmek istiyordu.

  Geleneksel IQ konsepti o dönem için devrim sayıldı. Ancak günümüzün araştırmaları bu testin iki önemli zafiyetini ortaya çıkardı. Birincisi, zekanın doğuşda belirlendiği ve değişmez olduğu. Buzan, Machado, Wenger gibi araştırmacılar, eğitimle IQ'nun yükselebileceğini gösterdiler. Nature Dergisi yaptığı bir araştırmada genlerin IQ'ya yüzde 48'den fazla etkili olmadığı sonucuna vardı. Yüzde 52'si doğum öncesinin, çevrenin ve eğitimin bir fonksiyonuydu.


  Psikolog Howard Gardner her birimizin en az yedi ölçülebilir zekaya sahip olduğumuzu belirten çoklu zeka teorisini ortaya koydu. Yedi zeka ve her biri için bazı dahi örnekleri şöyle:

  1. Mantık-Matematik: Stephan Hawking, Isaac Newton, Marie Curie

  2. Sözel-Edebi: William Shakespeare, Emily Dickinson, Jorge Luis Borges

  3. Mekanik: Michelangelo, Georgia O'Keeffe, Buckminster Fuller

  4. Müzik: Mozart, George Gerswin, Ella Fitzgerald

  5. Beden-Kinestetik: Morihei Ueshiba, Muhammed Ali, F. M. Alexander

  6. İnsanlar arası-Sosyal: Nelson Mandela, Mahatma Gandhi, Kraliçe I. Elizabeth

  7. İç dünyası (kendini bilme): Viktor Frankl, Thich Nhat Hanh, Rahibe Teresa

  Çağdaş psikolojik araştırmalar beyninizin sandığınızdan çok daha iyi olduğunu ortaya çıkardı. Beyniniz, herhangi bir süper bilgisayardan daha esnek ve daha boyutlu. Hayatınız boyunca, her saniye, saniyede yedi şeyi öğrenebilir ve beyninizde daha çok öğrenecek yeterli yeri bulabilirsiniz. Beyninizi doğru şekilde kullanırsanız yaşlandıkça gelişir. Sınırsız sayıda kromozom bağlantısı yapma kabiliyetine, yani düşünce durumu potansiyeline sahip.

  Yavru ördekler hayatta kalmayı annelerini taklit ederek öğrenirler. En iyi modelleri seçmek bizi potansiyelimizin gerçekleşmesine doğru götürür. Örneğin iyi bir lider olmak istiyorsanız Winston Churchill, Abraham Lincoln ya da Kraliçe Elizabeth'i inceleyin.

  The Book of Genius'ta (Dahinin Kitabı) Tony Buzan ve Raymond Keene tarihin en büyük dahilerini sıraladılar. Kriterleri şunlardı: Özgünlük, beceriklilik, konusuna hakimiyet, vizyonun evrenselliği, güç ve enerji. Liste şöyle sıralanıyor.

  1. Leonardo Da Vinci

  2. William Shakespeare

  3. Mısır piramitlerini inşa edenler

  4. Johann Wolfgang von Goethe

  5. Michelangelo

  6. Sir Isaac Newton

  7. Thomas Jefferson

  8. Büyük İskender

  9. Phidias (Atina'nın mimarı)

  10. Albert Einstein

 2. 2008-01-27 #2
  Beyniniz, herhangi bir süper bilgisayardan daha esnek ve daha boyutlu. Hayatınız boyunca, her saniye, saniyede yedi şeyi öğrenebilir ve beyninizde daha çok öğrenecek yeterli yeri bulabilirsiniz. Beyninizi doğru şekilde kullanırsanız yaşlandıkça gelişir. Sınırsız sayıda kromozom bağlantısı yapma kabiliyetine, yani düşünce durumu potansiyeline sahip.

  Hakkaten de bu çok ilginçmiş Nötri.. demek biz bu kadar zeki varlıklarız;aslında biliyordum ;ama bu kadarını beklemiyordum...

 3. 2008-01-27 #3
  Kanımca mümkündür.çünkü beynin sırları ve sahip olduğu potansiyel güç ve bunun nasıl kullanılabileceği henüz tam anlamıyla çözülmüş değildir.şu an sadece beynin %1 lik gibi çok az bir kısmıının kullanıldığı biliniyordur.en zeki insan da bu oran %3 e çıkıyormuş okuduğum araştırmalara göre.tabii insan beynini ve sahip olduğu yetenekleri nasıl kullanabileceğini öğrenirse bu orana ulaşabilme olasılığı doğru orantılı olarak artar diye düşünüyorumdur neden olmasın vsvs..

 4. 2008-01-27 #4
  Evet katılıyorum size nötri..herşey gene insan da bitiyor yani kendini geliştirmek,vsvs

  Okunma: 1322 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -