Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yeni bölmesinin montaj çalışmalarını hafta sonunda tamamlayan mürettebat, yakında gönderilecek Avrupa laboratuvarı Columbus'u beklemeye koyuldu.

Harmony adlı modül, İtalya'da üretildi.

ISS komutanı Peggy Whitson ile Daniel Tani adlı astronotlar, Avrupa Uzay Kurumu (ESA) tarafından üretilen Columbus'un ekleneceği platform ve Harmony bölmesinin tüm bağlantılarını, uzun bir uzay yürüyüşünün ardından tamamladı.

Harmony modülü, 6 Aralık'ta Florida'daki Cape Canaveral uzay merkezinden Atlantis uzay mekiğiyle fırlatılacak Columbus laboratuvarı ile 3 farklı üniteye ev sahipliği yapacak.

İstasyona 2001'den bu yana yapılan ilk ek mekan olan ve mürettebata yüzde 18 daha fazla yer kazandıran Harmony adlı modül, İtalya'da üretildi.

ABD'deki 6 üniversitenin öğrencilerinin ortak kararıyla Harmony (Uyum) olarak adlandırılan bu basınçlı modül, ISS'in uluslararası ortaklığa açılan kapısı olarak görülüyor.

Japonya'nın, gelecek yılın başlarında ilk katını göndereceği 2 katlı bilimsel laboratuvar "Kibo"nun da bağlanacağı Harmony modülünde mürettebat için yatakhane, astronotların egzersiz yapabilecekleri bir koşu bandı için boşluk, deneyler için mekanlar ve mekiğin kenetlenmesi için yeni bir kapı bulunuyor.

ABD, "Columbus" laboratuvarını uzaya götürme karşılığında İtalya ile "Harmony" modülünün inşası konusunda anlaşmıştı.

Torino'dan 2003 yılı haziran ayında Kennedy Uzay Üssü'ne getirilen modül, burada elden geçirilmiş ve uzay yolculuğuna hazır duruma getirilmişti.

ISS'e 1998'den bu yana 14 belli başlı ek monte edildi. İstasyonun ilk modülü olan 13 telefon kabini büyüklüğündeki "Destiny"de bilimsel deneyler için mekanlar ve robot kolun kontrol merkezi bulunuyor.

Ay ve ötesine gitme planları çerçevesinde ISS'i astronotların uzun süreli kalışları için kullanmayı amaçlayan NASA ve ortakları, istasyonun inşasını 2010'a dek tamamlamayı planlıyordur.