2014 'te Uzaya Gidiyoruz - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

2014 'te Uzaya Gidiyoruz

 1. Türklerin uzay tutkusu gerçek oluyor. Milad 2014 yılı. İşte MGK'nın onayladığı Ulusal Uzay Araştırmalar Programı.

  Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) haziran ayı toplantısında ele alınan 'Ulusal Uzay Araştırmaları Programı'nın (UUAP) ayrıntılarına ulaştı. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun geçen mart ayında yaptığı 11'inci toplantısında kabul edilen UUAP, MGK'nın 21 Haziran'daki toplantısında onaylandı.

  Programa göre Türkiye gelecek yıl uzay çalışmalarına başlayacak. Bu amaçla devlet bütçesinden 55 trilyon lira ayrılacak. Bu rakam 2007'de 80, 2009'da 120 ve 2010'den itibaren 2014 yılına kadar 150 trilyon liradan aşağı olmayacak. Uzaya ilk Türk uzay aracı ile astronotun gönderileceği 2014 yılına kadar ayrılan para 1 katrilyon 125 trilyon lirayı bulacak


  TELESKOP ALINACAK

  Türkiye uzay çalışmalarında NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ile işbirliği yapacak. 2006'dan itibaren Avrupa Uzay Programı, 2007'den itibaren Uluslararası Uzay Üniversitesi ve Yaz Okulu etkinliklerine Türkiye'den de katılım sağlanacak. Gelecek yıldan itibaren gökadaların, galaksilerin fotoğrafı çekilecek. Yakın gezegenler sürekli gözlem altında tutulacak. Bu amaçla az iki tane dev teleskop alınacak.

  Astronot eğitimine 2010 yılında başlanacak. İlk etapta altı astronot yetiştirilecek. Türkiye, uzaya fırlatacağı mekiğe ilk aşamada yabancı teknoloji ile sahip olacak ancak zamanla uzay alanında yerli teknoloji kullanılacak. Ayrıca 1000 genç araştırmacı, 500 genç uzman yetiştirilecek

  TÜBİTAK'ın kontrolünde yürütülecek programa Genelkurmay Başkanlığı, Türk Hava Kuvvetleri, Ulaştırma Bakanlığı, bazı üniversiteler ve özel sektör destek verecek.

  Espri konusuydu şimdi gercek oluyor

  Uzay fikri Türk toplumu için uzun yıllar espri konusu olarak kaldı. Hollywood ürünü bilim kurgu filmlerinin büyük ilgi gördüğü 1960 ve 70'li yıllarda Türk sinemacılar da kendi çapında bu alana katkıda bulundu.

  Başrolünü Cüneyt Arkın'ın oynadığı 'Dünyayı Kurtaran Adam' ile Sadri Alışık'ın oynadığı 'Turist Ömer Uzayda', yerli bilim kurgu filmlerinin en uçuk örneklerini oluşturdu.

  Dünyayı Kurtaran Adam, üç uzaylının kendi aralarında konuştukları bir sahneyle başlıyordu.

  İşgalci uzaylılardan biri arkadaşlarına, 'Dünyada üç süper güç var. Amerika, Rusya ve Türkiye. İlk ikisini ele geçirmek kolay ama Türkler çok zor. Onlarda iman gücü var' diyordu.

  Nitekim korktukları başlarına geliyor ve Cüneyt Arkın, kötü uzaylıları tek tek yok ediyordu.

  Turist Ömer Uzayda' filminde ise 'Turist Ömer' Sadri Alışık, uzaylılar tarafından kaçırılıyordu. Uzay Yolu dizisini andıran kostümlerin ve sahnelerin hakim olduğu filmde 'uyanık' Turist Ömer, uzaylıları hiç zorlanmadan alt ediyordu.

  En şanslı iller

  UUAP'ye göre uzay üssü 2012 yılına kadar kurulacak. Üs için en şanslı iller Ankara, Mersin, Antalya ve İzmit. Üs kurulmadan önce ABD'deki Houston ile Kazakistan'daki Baykonor üsleri incelenecek.

  Adım adım uzay programı

  Türkiye'nin uzay konusunda hangi yıl hangi çalışmaları yapacağı da UUAP'de yer aldı. Programa göre Türkiye, yıllara göre kısaca şu çalışmaları yapacak:

  2005: UUAP ile ilgili ayrıntılar belirlenecek, yasal düzenlemeler yapılacak, mevcut teleskoplar yenilenecek, yabancı ülkelerle işbirliğinde bulunacak.

  2006: Araştırma merkezleri kurulacak, malzeme üretimi yapılacak, gökada haritaları çıkarılacak, yakın gezegenler takibe alınacak, Avrupa Uzay Programı'na katılım sağlanacak.

  2007: Toplumda uzay kültünün geliştirimesi için çalışmalar yapılacak, astrofizik araştırmalarına ağırlık verilecek, teletıp oluşturulacak, jiroskop teknolojisi geliştirilecek, itici motor geliştirme çalışmalarına başlanacak.

  2008: Ulusal uzay sisteminin altyapısı oluşturulacak, haberleşme, keşif ve istihbarat amaçlı uydular geliştirilecek, yüksek irtifa geliştirme uçağının yapımına başlanacak.

  2009: Düşük maliyetli uydu türleri tasarlanacak ve geliştirilecek.

  2010: Astronot yetiştirme programına geçilecek, fırlatma sistemi ve

  düşük maliyetli roketler geliştirilecek.

  2011: Uzay mekiği yapımı için işbirliğine gidilecek.

  2012: Uzay üssü kurulacak, bilim adamları yetiştirilecek.

  2013: Kuyrukluyıldız taramaları, uzaya roket gönderme çalışmaları yapılacak.

  2014: İnsanlı uzay mekiği gönderilecek.

  Güncelleme : 2018-11-07
 2. 2008-01-27 #2
  Bilgilerin İçin Teşekkürler!


  Okunma: 1715 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -