Cep Telefonum Çalındı Ne Yapabilirim? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Cep Telefonum Çalındı Ne Yapabilirim?

1. Cep telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa Telekomünikasyon Kurumu'nun 0 312 2322323 numaralı Bilgi ve İhbar Merkezi'ni arayarak telefonunuzu ve hattınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Böylece cihaza gelen "cihaz ÇALINTI'dır" mesajı ile kullanıma kapatılan telefonu başkasının da kullanmasına izin vermeyin.

416 - Cep Telefonum Çalındı Ne Yapabilirim?

Cihazı çalınan, yağmalanan, cihazını kaybeden veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişilerin öncelikle cihazının elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için, telefonu kullanan hat sahibinin, Kurumun Bilgi ve İhbar Merkezi'ne cihazın imei numarasını ve hat bilgilerini doğru şekilde vermesi gerekir.

İhbar sırasında kişinin vermiş olduğu bilgiler, doğrulanmak üzere ilgili GSM işletmecisine iletiliyor. Kişinin verdiği bilgilerin doğrulanması halinde cihaz haberleşmeye kapatılıyor. Bu doğrultuda kapatılan cihazlara, ilgili GSM işletmecisi tarafından "YASAL UYARI IMEI nolu cihaz ÇALINTI'dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz" içeriğinde mesaj gönderiliyor.

Bilgi ve İhbar Merkezi'ne verilen bilgilerin doğrultusunda cihazın kullanıma kapatılması için cihazınızın beyaz listede (mevzuata uygun bir şekilde ithal edilerek veya yurt içinde üretilerek Kuruma bildirilen, başvuru süresi içinde kayıt altına alınan, haklı mazeret nedeniyle başvuru süresini geçiren cihazların kullanıcıları tarafından yapılan başvurular üzerine kayıt altına alınan cep telefonları) yer alması gerekir.

İhbarda bulunulduktan sonra cihaza ait IMEI numarası
    .:MCKS-Mobil Cihaz Kayt Sistemi:.
    adresinden sorgulandığında "çalıntı ihbarı yapılmış cihaz" olarak görünür. İhbar doğrulandıktan sonra yapılan sorgulamada ise söz konusu ifade "çalıntı cihaz" ibaresine dönüşür.

417 - Cep Telefonum Çalındı Ne Yapabilirim?

Telekomünikasyon Kurumu'nun Bilgi ve İhbar Merkezi, cihazın sadece elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesine veya açılmasına yetki sahibi olup, telefonları bulmak ve ilgili kişiye teslim etmek gibi görevleri bulunmuyor. Bunun için cihazı çalınan veya kaybolan kişinin ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçeyle başvurması gerekiyor.

İhbarınızı ancak ihbarda bulunduğunuz yöntem ile iptal edebilirsiniz. Örneğin, telefon ile alınmış bir ihbar sonucu kapatılan cihaz; ihbarda bulunan kişinin araması ve kimlik bilgilerinin doğrulanması halinde haberleşmeye açılır. Savcılık talimatı ile haberleşmeye kapatılmış olan cihaz ise savcılık talimatı olmaksızın açılamaz.

2. 2010-07-14 #2
    bu numarayı aramak üctersizmi peki

3. 2011-03-11 #3
    cep telefonum calındı ne yapabilirim ve nasıl bulabilirim

4. 2012-03-15 #4
    Arkadaslar telefonunuzu kullanılamaz hale getirirsiniz çalan kişide kullanamaz.Fakat ben bunu önermiyorum mahkemeye başvurup cihazını bulmaları için dilekçe yazdırın . NUFUS KAGIDI FOTOBİSİ DİLEKÇE (savcılık civarlarında bulunur 10*15 Tl civarı . 'Bende Yazarım bilgim var' diyorsanızda olur ' )çalınan telefonun IMEI numarası Telefon Faturası aslı veya Fotobisi ' ni savcılıga teslim ediyorsunuz. Telefonunuz başka bir hat üstünden açılsa bile ' Kullandığınız telefon çalıntıdır en yakın karakol merkezine teslim ediniz' Gibisinden bir mesaj gönderilir.Eğer karakola 1/2 gün içersinde ulasmaz ise.Hat bilgilerinden şahsa ulaşılır. BOL ŞANS

5. 2012-03-23 #5
    Alıntı:
    Misafir Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaslar telefonunuzu kullanılamaz hale getirirsiniz çalan kişide kullanamaz.Fakat ben bunu önermiyorum mahkemeye başvurup cihazını bulmaları için dilekçe yazdırın . NUFUS KAGIDI FOTOBİSİ DİLEKÇE (savcılık civarlarında bulunur 10*15 Tl civarı . 'Bende Yazarım bilgim var' diyorsanızda olur ' )çalınan telefonun IMEI numarası Telefon Faturası aslı veya Fotobisi ' ni savcılıga teslim ediyorsunuz. Telefonunuz başka bir hat üstünden açılsa bile ' Kullandığınız telefon çalıntıdır en yakın karakol merkezine teslim ediniz' Gibisinden bir mesaj gönderilir.Eğer karakola 1/2 gün içersinde ulasmaz ise.Hat bilgilerinden şahsa ulaşılır. BOL ŞANS
    hocam bnm iphone 4s im çalındı imei sini kullanıma kapattırdım savcılığa verdim imei si kapalı diye bulunmama ihtimali varmı yoksa bulunması için tekrar imei sini kullanıma açtırimmi ?

6. 2012-03-23 #6
    iphone 4s im 3 gün önce çalındı imei sini kapattırdım savcılığa dilekçe verdim ama bazı sitelerde telefonunun bulunmasını istiyosan imei sini kullanıma açtırman lazım diyolar yardım edin lütfen bilgisi olan varmı ?

7. 2012-07-17 #7
    Merhabalar teşekkür ederim bilgileriniz için öncelikle.

Biliyorsunuz telefonlar artık hatsız da çalışmakta. Özellikle android telefonlar. Telefonlar kullanıma kapatılıyor ama sadece hatlı kullanıma kapanıyor. Onun dışında tüm özellikleri hat takmadan da kullanabiliyor. Örneğin Wİ-Fİ bağlantısı bulunan çalıntı telefonumun Wİ-Fİsi kullanılsa hatsız olarak tespit edilebilir mi acaba??

8. 2012-08-09 #8
    Alıntı:
    iphone 4s im 3 gün önce çalındı imei sini kapattırdım savcılığa dilekçe verdim ama bazı sitelerde telefonunun bulunmasını istiyosan imei sini kullanıma açtırman lazım diyolar yardım edin lütfen bilgisi olan varmı ?
    peki nasıl kapattırdın ya söylesene :( bnmde başıma geldi :s

9. 2012-08-22 #9
    çalınan maldan umut bekleme benimkide çalındu hiç peşine düşmedim üstüne bir bardak su içtim

10. 2012-09-05 #10
    Benimde bi sorunum var benim çalıştığım yerde bi telefon var yanlız bu telefon çalıştığım yerdeki eski çalışanlarının bıraktığı bi telefon 7-8 aylık saklanmış hallha duruyo çalıştırılmamış onlar bunu yolda bulmuş çalıntı deil yani madem öyle telefon boş durmasın ben alayım kullanayım dedim onlar tamam dedi ama telefonu kaybeden kişi çalıntı diye ihbar ettiyse ben ceza yerim diye korkuyorum. klonliycam nolur nolmaz ama güvenili bi telefoncu bulmak veya bu bir suç olduğu için istemiorum sizce naapmalıyım ya klonlattıcam paşa paşa kullanıcam nasıl olsa takan yok telefonu :D yada hiç ellemicem o ölene kadar durucak orda bu arada markasıda n71 ama çalıntı ihbarı felan varmı yokmu bilmiom onlarda çalıntı olabilir diye açmamış telefon sıfır kuzu kuzu yatıyo :D

11. 2012-09-24 #11
    Alıntı:
    Benimde bi sorunum var benim çalıştığım yerde bi telefon var yanlız bu telefon çalıştığım yerdeki eski çalışanlarının bıraktığı bi telefon 7-8 aylık saklanmış hallha duruyo çalıştırılmamış onlar bunu yolda bulmuş çalıntı deil yani madem öyle telefon boş durmasın ben alayım kullanayım dedim onlar tamam dedi ama telefonu kaybeden kişi çalıntı diye ihbar ettiyse ben ceza yerim diye korkuyorum. klonliycam nolur nolmaz ama güvenili bi telefoncu bulmak veya bu bir suç olduğu için istemiorum sizce naapmalıyım ya klonlattıcam paşa paşa kullanıcam nasıl olsa takan yok telefonu :D yada hiç ellemicem o ölene kadar durucak orda bu arada markasıda n71 ama çalıntı ihbarı felan varmı yokmu bilmiom onlarda çalıntı olabilir diye açmamış telefon sıfır kuzu kuzu yatıyo :D
    Yuh be bunun kararini kendin veremiyorsan hirsizdan ne farkin kaliyor. En yakin polis merkezine gidip tutanak larsiliginda telefonu teslim edeceksin hepsi bu.

12. 2012-12-11 #12
    cep telefonum çalındı.

13. 2013-01-05 #13
    Bnm de ıphone 4s im çalındı hatta çalanın kim olduğunu bildiğimiz halde ispatlayamadık saldılar cocukları çok soğukkanlı takılıyolardı zaten telımı kıtlettırdım savcılığa bildirdim ama şimdi foruma yazılanları okuyunca acaba telimi kitlettırmeseydim de telefona biri hattını takıp ortaya mı çıksaydı dıyorum

14. 2013-01-09 #14
    Arkadaşımın teli çalındı ya yurtdışına çıkarıldıysa bulabilirmiyis aceba

15. 2013-01-14 #15
    Bulunam telefonun imeil numarasini degistiriyorlarmiş bu mümkunmü telefonum calindi kapattirmadim imeili izleyebilmeleri icin dogrumu bu cevap verilirse sevinirim

16. 2013-02-22 #16
    Konuyu açan arkadaş benim durum biraz karışık msn in fln varsa orada görüşebilirmiyiz.

17. 2014-12-24 #17
    O teli sen calmisinda kılıf ariyosun gibime geldi

18. 2018-07-09 #18
    Merhaba Sayfa Adminlerine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.çalınan bilgisayar bulmak için veya macbook kaybolduğunda çalındığında güvende kalmak için size bir tavsiyemiz var. www.kayitliurun.com sitesi size kayıp ve çalıntı ürünüzü bulmanızda yardım eden bir site. Temel mantığı çalınmış yada kayıp olmuş eşya ve araçları araştıran bir firma.Sitemize girip bu işleri yapmamız için gerekli tüm belge ve pantentleri görebilirsiniz Dedektif gibi ama insan değil çalınan yada kayıp olan eşyaları buluyoruz. Ayrıca site sadece kayıp çalıntı eşya dışında. Kullanmakta olduğumuz eşyaları ve araçları da güvene almak için kendi adınıza kayıt edebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Tüm mağdurların dertlerine deva olmaya çalıyoruz. Üstelik tamamen "ÜCRETSİZ" İster mağdur olun ister tedbir alma amacı ile herkesi Kayıtlı Ürün Ailesine Bekliyoruz.

Okunma: 39591 - Yorum: 17 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -