iPhone Hakkında Bilinmeyenler Eksileri Artıları.. - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

iPhone Hakkında Bilinmeyenler Eksileri Artıları..

 1. 418 - iPhone Hakkında Bilinmeyenler Eksileri Artıları..


  Steve Jobs MacWorld 2007 konuşmasında uzun süredir beklenilen yeni Apple ürününü açıkladı. Job konuşmasında üç yeni ürün çıkardık dedi: Dokunmatik kontrollü geniş ekran iPod
  Yeni bir cep telefonu
  Internet iletişim cihazı
  Üçü bir arada = iPhone. Steve Jobs'un iPhone sunuşunu kısaca özetliyoruz:

  Çok Parmakla Dokunmatik Ekran
  iPhone plastik düğmeli telefonlara alternatif yeni bir kullanım arayüzüyle geliyor. Apple düğmeleri atıp dev bir dokunmatik ekran koyuyor. Üstelik çok parmakla dokunabileceğiniz patenti alınmış bir düzen. iPhone'da iki parmak hareketiyle farklı ve daha kontrollü işler yapılabiliyor. Bu teknoloji yazılım ve donanım arasında bir arayüz sağlıyor.

  Telefon İşletim Sistemi: OS X
  iPhone'da OS X çalışıyor. Bu masaüstü kalitesinde uygulama ve ağ yönetimi anlamına geliyor. OS X de kullandığınız her tür medya oynatma ve grafik kalite mevcut. Steve Jobs Alan Kay'in 30 sene önce söylediği bir şeyi hatırlatıyor: "Yazılımda ciddi olan insanlar kendi donanımlarını yapmalılar."

  419 - iPhone Hakkında Bilinmeyenler Eksileri Artıları..

  Senkronizasyon
  iPhone iPod gibi bilgisayarla senkronize olabiliyor. Sadece muzik veya video degil, email, notlar, adres defteri, takvim gibi her gün kullanıdığımız verileri de bilgisayarınızla iTunes üzerinden senkronize ediyor.r.

  Tasarım
  3.5 inch ekran, 160ppi çözünürlük, 11.6 mm kalınlık, arkada 2 megapiksel kamera, önde sadece bir tane "eve dön" düğmesi. Ayrıca iPhone'da yeni nesil telefonlarda daha sık görmeye başlıyacağımız üç tane algılayıcı gömülü:

  Uzaklık algılayıcı: Telefonu kulağınıza ***ürdüğünüzde ekranı kapatıyor. Hem enerji tasarrufu yapmış oluyor hem de ekrana yüzünüz değdiğinde birşey olmasın diye ekrandaki dokunma algılayıcısı kapanıyor.

  Ambiyant ışık algılayıcı: Ortam ışığına göre ekran parlaklığı ayarlanıyor. Yine enerji tasarrufu sağlıyor.

  İvme algılayıcı: Telefonu yan çevirdiğinizde "landscape" moduna geçiyor, tüm ekrandaki görüntü de yan dönüyor ve telefonu daha geniş kullanabiliyorsunuz.

  iPod özellikleri
  Klasik iPod özellikleri dışında geniş ekran film izleme ve dokunmatik film kontrolleri hemen dikkat çekiyor. "Tut at" menu kaydırma ise nerdeyse en iyi liste kullanım özelliği.

  Telefon özellikleri
  Steje Jobs "telefon konuşmasının" telefonda en iyi ("killer app") uygulama olduğunun altını çiziyor. Buna odaklandıklarını ve bu deneyimi en iyi hale getirdiklerini söylüyor. Görsel sesli mesaj sistemiyle sesli mesaji kolayca mp3 gibi dinliyorsunuz, bir oynatıcı mesajın ne kadar uzun olduğunu gosteriyor. Wifi + blueetooth ile artık telefonda Internet var. Kolay konferans konuşma ile cep telefonunda toplantı. Adres defterine kayıt işlemi favorilere ekle kadar kolay hale geliyor. SMS uygulamasında daha bir kişiden daha önce atılmış mesajları bir arada görebiliyoruz. Böylece muhabbet SMS üzerinde chat gibi sürüyor. Dokunmatik klavye. Fotoğraf yönetimi bir kaç parmak hareketiyle çok kolaylaşıyor. Resimleri kaydırarak geçebiliyorsunuz. İki parmakla fotoğrafları büyütüp küçültüp detaylarına bakabiliyoruz.

  420 - iPhone Hakkında Bilinmeyenler Eksileri Artıları..

  Internet iletişim özellikleri
  Internetli telefon. Jobs en çok şu dört Internet uygulaması üzerinde duruyor.r.

  Zengin HTML Email: Fotoğraflı zengin text editorü. Ayrıca bir email'deki telefon numarasına tıklayınca direk arayabiliyorsunuz. Email yazarken klasik email adres tamamlama mevcut. Internet ile telekom burada neredeyse birleşiyor.

  Safari Web Browser: Bir adrese gittiğinizde tüm siteyi olduğu gibi görüyorsunuz ancak daha küçük bir şekilde. Telefonu yan çevirince bir anda otomatik site genişliyor ve rahat okunabiliyor. Bir parmak hareketiyle daha da çok yaklaşıp büyük yazılar okuyabiliyorsunuz. Ayrıca Safari'de açılmış siteler arasında yine bir parmak hareketiyle kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.

  Google Harita: Aradığını harita üzerinde bul ve direk telefon et. Daha önce kaydettiğin yerlere git ve sadece cep telefonunda detaylı uydu görüntüleri al.

  Widgetlar: Aynı Mac bilgisayarda olduğu gibi borsa veya hava durumu widgetlar çalışıyor. Hava durumu veya borsa gibi Internet üzerinden çalışan küçük programları telefonda kullanabiliyorsunuz.

  Ayrıca Steve Jobs Yahoo Mail ile ortaklık yaptıklarını ve iPhone alana 3 IMAP Yahoo email verileceğini söyledi. IMAP sunucuda biriktirilebilen email anlamına geliyor.

  Apple kullanıcıların da baskısıyla yıllardır iPod'a cep telefonu yeteneği kazandırmak için uğraşıyordu. Bu hayaline bu sene kavuştu. Üstelik işin boyutu iPod'a iletişim yeteneği kazandırmanın hayli ötesine gitti.

  421 - iPhone Hakkında Bilinmeyenler Eksileri Artıları..

  Medyadaki haberlere, gündemdeki yerine bakınca bu cihazın her yerde satıldığını düşünmek mümkün ama aslında henüz sadece ABD'de satılıyor ve ülkenin özel bir operatörünün aboneleri tarafından kullanılabiliyor.

  Apple'ın en başarılı olduğu alanlardan biri ürün tanıtımı ve pazarlaması olduğu biliniyor. Bu başarının meyvelerinin kokusunu alan aksesuar üreticileri şimdiden onlarca uyumlu ürün piyasaya sürdü bile. Hatta sigorta şirketleri özel iPhone poliçeleri hazırlığına girişti.

  Popüler cihazların içindeki parçaları tek tek inceleyip üretim maliyetlerini çıkaran iSuppli'ın verilerine 500 ve 600 dolarlık iki fiyat etiketine sahip telefonun gerçek maliyeti 265 dolar 83 sent. En büyük payıysa 76,25 dolarla Samsung tarafından üretilen işlemci ve bellek oluşturuyor. Ancak iPhone için mağazaların kapısında sabahlayan ilk kuşak meraklıların kullanım tecrübeleri pek de hoş ipuçları vermiyor. İşte reklam ve tanıtım kampanyalarında bulamayacağınız ayrıntıları ve 'olmayanlar listesi' ile Apple iPhone.

  Bu da 'olmayanlar' listesi
  3G desteği yok. Şebeke içi internet için GPRS/EDGE kullanılmak zorunda.
  3. parti yazılım desteği yok, kapalı sisteme sahip.
  Oyun yok.
  Java ve Flash desteği yok.
  YouTube desteği sadece 10.000 video ile sınırlı.
  Çıkarılabilir pili yok. 300-400 şarjdan sonra (1 yıl), fahiş paralar ödenerek değiştirilmek zorunda.
  MMS desteği yok.
  Tuşsuz yapısı ve dokunmatik ekranı nedeniyle tek elle kullanılamıyor.
  Fiziksel klavyesi yok.

  422 - iPhone Hakkında Bilinmeyenler Eksileri Artıları..

  İki megapiksellik kamerası var, fakat video kaydı yapamıyor. Zoom yok, flaş yok.
  GPS yok.
  Anlık mesajlaşma (AIM, Yahoo, MSN) desteği yok.
  Bluetooth üzerinden diğer aletlere içerik gönderilemiyor, Bluetooth sadece ve sadece kulaklık için kullanılabiliyor.
  Hafıza kartı yuvası yok.
  FM radyosu yok.
  iTunes şarkılarını melodi olarak kullanmaya izin vermiyor.
  Bilgisayar sahibi olmadan, iPhone kullanmak mümkün değil. iTunes ile etkinleştirmek zorunlu.
  Excel, Word ve PDF desteği görüntülemeden ibaret. Belge düzenlemeyi ve oluşturmayı desteklemiyor.
  Safari tarayıcısı var. Fakat Flash olmadığından, pek çok sitede görüntüleme sorunu yaşanıyor.
  Sesli arama, sesli komut ve kayıt yok.
  A2DP, yani stereo Bluetooth kulaklık desteği yok.
  Kablosuz eşitleme (senkronizasyon) ya da internetten doğrudan içerik satın alma desteği yok.
  Tarayıcısı var ama internetteki resim, müzik vb. dosyaları hafızaya kaydedemiyorsunuz.
  AT&T dışı SIM kartların çalışmaması bir yana, her AT&T SIM kartı çıkarıp takışta bile aleti yeniden etkinleştirmek gerekiyor. Yani iPhone, cep telefonu tarihinin en karmaşık SIM kilitli telefonu. 2. 2011-06-19 #2
  Pocket Pc de Htc''n!n üstüne tanımam şunada (Htc Desire) kullanmaktayım yıllardır pocket pc hayranıyım iphone hikaye nokia''nın symbianı tamamen bitmiş durumda tamam iphoneyi hafife almamak gerek ama şuanda dünya piyasasında yazılım olarak yavaş geliştiriliyor yıllardır yazılım konusunda pocket pc tabanlı telefonlarda windows mobile işletim sistemleri yazılımları mevcut çokda hızlı bir şekilde gelişti özellikle güncel rom konusunda denile bilir..Android''te gelince umarım windows mobile gibi biran önce hızlı bir şekilde gelişir ama helen eksiklikleri var...eski konuyu hortlatmış oldum ama :) bilginiz olsun diye yorum yaptım :)

  Sancakweb-Dijital Atmosfer

  Okunma: 6458 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -