Perdelerin Bakımı Nasıl Yapılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Perdelerin Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Perdelerin Bakımı Nasıl Yapılmalı-Perde Bakımı-Perde Temizliği

  494 - Perdelerin Bakımı Nasıl Yapılır?

  Tül perdeler normalde yılda 4 kez yıkanmalıdır. Ancak sigara içiliyor, soba yanıyor ve kaloriferlere yakınsa bu yıkama 5 ya da 6'ya çıkarılabilir.

  Buruşmanın önlenmesi için camdan alınır alınmaz bekletilmeden yıkanması gerekir. Yıkanan tüller üst üste bekletilmemeli, hemen asılıp kurutulmalı, yedeği yoksa ütülenip asılmalı. Bol suda yıkanıp, durulanmalıdır.

  Tüllerin yıkanacağı su 30 dereceden fazla soğuk olmamalıdır. Küvette yıkanan tüllerin suyu değişeceği zaman buruşmamaları için banyoya enine konarak bir sopanın üzerine uzunlamasına asılmalıdır.

  495 - Perdelerin Bakımı Nasıl Yapılır?

  Tüller elde yıkanacaksa çamaşır makinesine konulan deterjandan biraz daha fazlası kullanılmalıdır.Yıkanan tüller silkelenmeli, dikiş yerlerinden normal şekilde hafifçe düzeltilerek asılmalıdır.

  Kalın perdeler ile ince olmayan tüllerin bazıları ara sıra elektrikli süpürgeyle temizlenmelidir. Tüller çok kirli ise, yıkanmadan önce bir iki saat ılık suda tutlmalıdır. Tüllerin üzerinde leke oluşmuşsa önceden macun hale getirilen deterjan bu lekelerin üzerine sürülüp 1 saat bekletilip sonra yıkanmalıdır. Pahalı, çabuk sökülebilir, değerli tüller kullanılıyorsa büyük bir yastık kılıfı içinde yıkamak gerekir. (Makinenin en ağır ayarında)

  496 - Perdelerin Bakımı Nasıl Yapılır?

  Eğer tüller bilinenden fazla kirli ve solmuşsa bir su yıkadıktan sonra deterjanlı suya 1 su bardağı amonyak koyup 2 saat bekletilmeli ve bir yıkamadan sonra birkaç kez durulanıp, güneşe tutulmalıdır.

  İri delikli naylon ve renkli tüllerin şekil ve motiflerinin bozulmaması için son kez yıkama suyuna 1 çay bardağı demli çay suyu karıştırıp durulanmalıdır.


 2. 2009-03-03 #2
  Beyaz perdelerin rengi peki denedinizmi :) demli çayı

 3. 2009-03-03 #3
  Alıntı:
  elifunda Nickli Üyeden Alıntı
  Beyaz perdelerin rengi peki denedinizmi :) demli çayı
  Haklısınız banada tuaf geldi ama bu yöntemi kullananlar varmış ben denemedi. :))

 4. 2010-12-23 #4
  ülkemizde deterjan yardımcı ürünler var fakat marka olmuşlar ve fiyatları çok yüksek. Ürün içeriği aynı olan türk malı ürünler kullanarak düşük sıcaklıta bile bembeyaz çamaşırlar elde edebilirsiniz. Ürün içeriğinde STPP yani fosfat olması sudaki kireci önler suyun kalitesini artırır kaliteli bir yıkama sağlar ayrıca Sodyum Perkarbonat içermesi Çamaşırdaki lekelerin çıkarmasını sağlar yani beyazları doğal ilk günkü beyazlığına kavuşturur. Doğal beyazlık için fosfat ve sodyum perkarbonat içeren ürünleri almanız yeterli olacaktır. Sodamatik ürünler kullanabilirsiniz ama sodamatik deyince bazı firmalar içerisine sırf sodyum karbonatı yani sodayı doldurmuş sodamatik diye satıyor.. FOSFAT VE SODYUM PERKARBONAT içermeden beyazlatma etkisi leke çıkarma etkisi göremezsiniz.

  Okunma: 12003 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -