Dünyanın en "siyah" maddesi bulundu. ABD'deki Rice Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı dünyada şimdiye kadar gözlemlenen en karanlık maddeyi laboratuar ortamında ürettiler.

Siyah maddeler, üzerlerine düşen ışığı en fazla tutan, en az yansıtan maddelerdir. Bu nedenle, kışın koyu renkli giysiler giyerek güneş ışınlarını daha fazla üzerimizde tutmaya çalışırız.

Araştırmacılar, yeni üretilen materyalin dünyanın en "siyah" maddesi olduğuna, madde üzerinden yansıyan ışık oranının en az olması nedeniyle karar veriyorlar.

Karbon nanotüplerden oluşan bu yeni madde, üzerine düşen ışığın sadece % 0.045'ini, yani iki binde birinden daha azını yansıtıyor. Bundan önceki en karanlık madde, üzerine düşen ışığın % 0.16'sını, yani iki binde dördünü yansıtan bir nikel-fosfor alaşımıydı.

Karbon nanotüpler, atomik boyutlardaki karbon zincirlerinden oluşuyor. Bu tüplerin boyu, eninden üç yüz bin kat daha uzun. Bu araştırmada kullanılan tüplerin boyu yaklaşık 250 mikrometre; santimetrenin yüzde üçünden daha küçük.

Araştırmayı yapan ekipten Pulickel M. Ajayan, bulunan maddenin güneş enerjisi depolama sistemlerinde ve teleskop gibi optik sistemlerde kullanılabileceğini belirtti.