Güneş Sistemi Dışında Dünyaya Çok Benzeyen Gezegen

İsviçre Geneva gözlem evinden Stephane Udry adlı gökbilimcinin önderlik ettiği bir ekip tarafından, güneş sistemimize 20,5 Işık Yılı uzaklıkta terazi takım yıldızı sınırları içerisindeki kırmızı cüce bir yıldız olan Gliese581 yıldızı yörüngesinde ilk defa dünya boyutlarında bir gezegen keşfi yapıldığı bildirildi.

Bu haber bir çok yönüyle güneş-sistemi dışında yerbenzer gezegen araştırmaları ve SETI(akıllı yaşam arama) çalışmaları için devrim nitelikte bir kilometre taşı olarak kabul edilmektedir. Zira keşfi yapılan gezegen yaklaşık olarak 5 dünya kütlesine sahip ve Dünyanın 2 katı büyüklükte olması hasebi ile şimdie kadar keşfedilmiş en küçük karasal gezegendir(daha evvel keşfedilmiş gezegenlerin hemen hepsi jüpiter boyutlarında gaz devleri idi). Keşfin daha önemli bir yanı ise yeni bulunan gezegenin yıldızına yaşamsal-bölge olarak adlandırılan gezegen üzerinde suyun sıvı halde kalabileceği bir sıcaklıkta stabil kalabilmesini sağlayan bir uzaklıkta dolanmaktadır. Bu durumda yapılan hesaplamalara göre gezegenin yüzey sıcaklığının yaklaşık 0 ila 40 dere Celcius aralığında olması beklenmektedir ki bu sıcaklık tam olarak alışkın olduğumuz Dünyanın yüzey sıcaklığı ile çok benzerdir.

Daha öncede gezegeni greenbank daki radyo teleskobu ile iki kez olası yaşam belirtilerini aramak için dinlemiş olan gökbilimciler, henüz bir sinyal alınamamış olmasına karşın, gezegenin sahip olduğu uygun koşullar sayesinde gökbilimciler Gliese581c 'nin güneş sistemi dışında yaşam aranılabilecek yerler arasında en önemli aday olduğunu belirtmektedirler.

Kaynak:Space