Adile Nasit, 17 Haziran 1930'da Istanbul'da dogdu. Asil adi Adile Keskiner'dir. Tiyatro oyuncusu Amelya Hanim ile ünlü komedyen Nasit'in kizidir. Babasinin ölümü üzerine ögrenimini yarim birakarak, 1944 yilinda Istanbul Sehir Tiyatrosu Çocuk Tiyatrosu'na girdi. Herseyden Biraz oyunuyla sahneye çikti. Ayni yil Halide Piskin'in grubuyla Istanbul'da turneye çikti. Daha sonra Muammer Karaca'nin tiyatrosuna girdi. 1948'de komedi oyunculari Aziz Basmaci ve Vahi Öz'le birlikte kurduklari toplulukta 1951 yilina kadar çalisti. Yine 1948 yilinda Lüküs Hayat filmiyle sinema oyunculuguna basladi.


1875 - Adile Naşit Kimdir?

1950'de, kendisi gibi tiyatorcu olan Ziya Keskiner ile evlendi. 1954'te yeniden Muammer Karaca tiyatrosuna döndü ve 1960'a dek burada çalisti. 1961'de, esi ZIya Keskiner ve abisi Selim Nasit Özcan ile birlikte, Nasit Tiyatrosu'nu kurdular. Bu toplulugun dagilmasindan sonra 1963'te girdigi Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda, 1975'e kadar araliksiz olarak çalismistir. Adile Nasit, sinemaya ikinci ve asil girisini 1970'lerde yapti. 1976'da Iste Hayat adli filmdeki rolüyle, Antalya Altin Portakal Film Festivali'nde En Iyi Kadin Oyuncu ödülünü kazandi. Bu, Türk sinemasinda, ‘star' olmayan bir basoyuncunun kazandigi ilk ödüldü. Rifat Ilgaz'in eserlerinden sinemaya aktarilan Hababam Sinifi filmlerinin birçogunda, müstahdem kadin rolüyle yeraldi ve buradaki oyunculuguyla da büyük begeni kazandi. 1978'de Uluslararasi Sanat Gösterileri'nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya basladi. 1981 yilinda TRT televizyonunda Uykudan Önce isimli bir çocuk programi yapmaya basladi.


Bu programda anlattigi masallar ve öykülerle, çocuklarin gönlünde taht kurdu. Gerek sinema filmlerinde, gerekse oyunlarda, basit, saf, iyi yürekli kadin tiplemesini basariyla oynadi ve kendine has bir üslûpla yenileyerek karakteristik hale getirdi. Adile Nasit, 11 Aralik 1987'de Istanbul'da öldü.